¨Καθάρισε” με Ανσαριφάντ ΑΕΚ λέω και κλαίω

Μια αγωνιστική πριν τελειώσει το πρωτάθλημα και με το χθεσινό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης να λήγει τελικά 2-2, η Ένωση έχει ευκαιρία να ανέβει στην 2η θέση και να απομακρυνθεί με +6 από τον 5ο και 6ο που θα μπουν στα play off. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο αποτέλεσμα εκτός της νίκης με τον μαχητικό Απόλλων που και αυτός ίσως να μην τα δώσει όλα σήμερα γιατί το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό είναι ο τελικός του!

Ξεκινώντας το ματς… η Ένωση μετά από καιρό μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι από την αρχή του παιχνιδιού δείχνοντας πόσο θέλει την νίκη στο σημερινό αγώνα. Στο 7ο λεπτό κιόλας, μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Λιβάι Γκαρσία, έκανε την παράλληλη για τον Ανσαριφάντ που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ήδη στα πρώτα 20 λεπτά έχουν 4-5 τελικές και φτάνοντας στο 25ο λεπτό ο Ανσαριφάντ έκανε το 2-0 παίρνοντας το ριμπάουντ από το σουτ του Αλμπάνη. Η ΑΕΚ δείχνει πολύ καλό πρόσωπο, έχοντας κατοχή μπάλας 70% κάνοντας αρκετές φάσεις μπροστά στην εστία του Βέρχουλστ, με πιο καλές του Μάνταλο και του Σιμάνσκι. Το ημίχρονο τελείωσε με την Ένωση να πηγαίνει με τον αέρα του 2-0 στα αποδυτήρια.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το 1ο, η Ένωση ξεκίνησε δυνατά, με κούρσα του Γκαρσία και κάθετη πάσα στον Μάνταλο όπου ο τελευταίος σούταρε αλλά ο Βέρχουλστ του είπε ‘όχι’ για το 3-0. Ο Απόλλων έκανε 2 φάσεις αλλά χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα τον Αθανασιάδη. Η Ένωση συνέχισε να είναι ανώτερη αλλά έριξε λίγο τον ρυθμό του αγώνα μην χάνοντας την κατοχή της μπάλας βέβαια. Ο χρόνος κυλάει και από την μία ο Απόλλων δεν δείχνει να απειλεί αλλά και η ΑΕΚ δεν πιέζει για 3ο γκολ. Φτάσαμε στο 75ο λεπτό και η Ένωση δίνει δικαιώματα στον Απόλλων, δίνοντας του πολύ χώρο και  κάνοντας 2 τελικές σε λιγότερο από 2 λεπτά.

Το παιχνίδι τελείωσε με την ΑΕΚ να κερδίζει τον Απόλλων με 2-0 από το 1ο ημίωρο του παιχνιδιού. Μετά έκανε συντήρηση, δείχνοντας ότι όποτε ανέβαζε τον ρυθμό μπορούσε να σκοράρει. Εξαιρετικός και ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα που κράτησε σε χαμηλό σκορ το τελικό αποτέλεσμα.  Τελευταίος αγώνας την Κυριακή με τον Βόλο εκτός έδρας, που θα κλείσει η φετινή σεζόν του πρωταθλήματος πριν ξεκινήσουν τα play off που εκεί πραγματικά η ομάδα μας πρέπει να δείξει τι αξίζει και ότι έχει αδικήσει τον εαυτό της φέτος με τα αποτελέσματα κυρίως εντός έδρας που είχε.