ΑΕΚ…ΑΕΚ…αυτό δεν είναι ΑΕΚ!! ΑΕΚ λέω και κλαίω

Δυστυχώς δεν μπορώ να χαρώ με την σημερινή εμφάνιση πάρα την νίκη της ομάδας μας!

Και πως να χαρώ;;; Έπρεπε να φτάσει το 96ο λεπτό και η βοήθεια του Var για να πάρουμε τους 3 βαθμούς της νίκης. Με τέτοια ομάδα είναι αστείο να μιλάμε ότι πάμε να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα. Επαναλαμβανόμενη σύμπτωση παύει να είναι σύμπτωση! Είναι αρρώστια!!! Και πρέπει να βρεθεί το φάρμακο.

Εννοείται ότι δεν θέλω να μειώσω τον Απόλλων σε κανένα σημείο, ίσα ίσα στάθηκε πολύ καλός, ανταγωνιστικός και μπορώ να πω ότι η εμφάνιση του ήταν άκρως θετική!

Σε ένα γήπεδο αρκετά βαρύ από την βροχή η ΑΕΚ έδειξε από την αρχή του παιχνιδιού ότι θέλει να κερδίσει ώστε να μην μπει σε χειρότερες καταστάσεις. Η αποτελεσματικότητα της στο 1ο ημίχρονο όπου στα πρώτα 25 λεπτά πέτυχε 3 γκολ ήταν το κύριο χαρακτηριστικό που έδωσε τους 3 βαθμούς της νίκης απέναντι στην ομάδα της Ελαφράς Ταξιαρχίας. Μετά από ωραίες πάσες μεταξύ των παικτών, ο Μιται έκανε την συρτή σέντρα με τον Ανσαριφαντ να κάνει με προβολή το 0-1 στο 5ο λεπτό, στην 1η τελική του αγώνα. Χωρίς να προλάβει να χαρεί όμως ο Απόλλων βγήκε στην επίθεση και με ωραία κεφάλια του Φερναντεζ στο 9ο λεπτό έγινε το 1-1. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενουμενοι ήταν επιθετικοί, έκαναν φάσεις και στο 19ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία έκαναν το 1-2. Η ανωτερότητα της ΑΕΚ ήταν εμφανής και αυτό βγήκε με έναν καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή του Ανσαριφαντ που στο 25′ διαμόρφωσε το 1-3. Από εκείνο το σημείο και μετά μέχρι και το ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις 2 ομάδες να κάνουνε ευκαιρίες χωρίς όμως να μετουσιώνεται σε γκολ.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε και αυτό δυναμικά με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφα, ο Απόλλων κρατούσε μπάλα, υπήρχε κινητικότητα χωρίς βέβαια να μπαίνει γκολ φτάνοντας στο 2ο ημίωρο του αγώνα. Η ΑΕΚ έδειχνε ότι έκανε συντήρηση του αγώνα και οι γηπεδούχοι την τιμώρησαν με στημένη μπαλιά και κεφάλια του Τσαμπουρη. Έτσι η εξέλιξη του αγώνα απέκτησε ενδιαφέρον…η ΑΕΚ φοβήθηκε και ανέβασε τον ρυθμό της και πίεσε για 4ο γκολ. Όσο δεν ερχόταν οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθεια τους, πίεζαν ώσπου σε αντεπίθεση της ΑΕΚ έκανε το 2-4 με τον Ολιβέρια από ασίστ του Τανκοβιτς. Δεν είχε τελειώσει όμως εκεί το ματς…ο Απόλλων δεν τα παράτησε και μείωσε σε 3-4 στο 94. Ούτε αυτό όμως ήταν το τέλος… Στην τελευταία φάση θα μπορούσε να κερδίσει και πέναλτι και να ισοφαρίσει αν δεν υπήρχε οφσάιντ και να γινόταν το 4-4.

Την Τετάρτη παίζει με τον Ολυμπιακό και ελπίζω και εύχομαι κάτι να γίνει και να διορθωθεί η άμυνα γιατί έτσι όπως μας βλέπω….ας μην σχολιάσω καλύτερα!!!

Ξυπνήστε….ξυπνήστε ΟΛΟΙ…..πριν είναι πολύ αργά!