Αρχίζει να συνηθίζει να κερδίζει ΑΕΚ λέω και κλαίω

Την 4η σερί της νίκης ήθελε να διεκδικήσει η ΑΕΚ σήμερα απέναντι στο μαχητικό Ατρόμητο.

Πριν ξεκινήσει ο αγώνας όλοι στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο ήξεραν ότι το εμπόδιο του Ατρόμητο θα ήταν πολύ δύσκολο! Έτσι ο Χιμένεθ κατέβασε μια επιθετική 11αδα.

Το ματς ξεκίνησε με την 1η ευκαιρία να είναι με τον Χαρίση να αιφνιδιάσει Αθανασιάδη με σουτ από μακριά και τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ κάνει πίσω βήματα και απομακρύνει σε κόρνερ. Η ΑΕΚ δεν δημιούργησε ευκαιρίες, αντίθετα όμως οι φιλοξενούμενοι όλο και ανέβαιναν. Σε καμία περίπτωση δεν έδειξε η ομάδα της ΑΕΚ την ποιότητα που έχει επιθετικά. Το ημίχρονο ήρθε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 0-0.

Ξεκινώντας το 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη. Στο 52ο λεπτό χάνει τεράστια ευκαιρία, ο Γκαρσία εκτελεί το κόρνερ με πάσα, ο Μπακάκης κάνει τη σέντρα αλλά ο Ολιβέιρα που πιάνει την κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μανδά.

Στο 62ο λεπτό ο Σάλομον σε μια άκρως άχρηστη ενέργεια σπρώχνει εκτός φάσης τον Σιμόες όπου ήταν εντός περιοχής και δίνετε πέναλτι για την ΑΕΚ. Ο Ολιβέιρα αναλαμβάνει και κάνει το 1-0. Η Ένωση μετά το γκολ ανέβηκε ψυχολογικά και έγινε κυρίαρχος του παιχνιδιού, έτσι στο 73′ ο Μάνταλος βγάζει πάσα στον Μπακάκη όπου με σέντρα στον Λιβάγια κάνει το 2-0 με κεφάλια ψαράκι. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, με την ΑΕΚ να παίζει και με τον χρόνο, μέχρι το 88ο λεπτό όπου ο Λιβάγια έκανε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα ο Χριστοδουλόπουλος μειώνοντας το σκορ σε 2-1 και δίνοντας άλλη τροπή στα λεπτά των καθυστερήσεων. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Η Ένωση έκανε την “δουλειά” της και συνέχισε το σερί των νικών της, παραμένοντας στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αρχίζει να αποκτά το μέταλλο που χρειάζεται ωστε να παίρνει παιχνίδια χωρίς να πιάνει τα υψηλά στάνταρ της απόδοσης της και αυτό είναι έργο Χιμένεθ.

Επόμενος αγώνας με τον Απόλλων για το Κύπελλο την Τετάρτη στο 1ο από της δυο αναμετρήσεις για τους “8”.