Δεν μπόρεσε στο τέλος ο Ολυμπιακός

Την 5ης νίκη με 69-65 πέτυχε η ΤΣΣΚΑ κόντρα σε έναν εκπληκτικό Ολυμπιακό, γεγονός που κατατάσσει μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, ούσα ως τώρα αήττητη. Σε έναν αγώνα που εάν οι Ερυθρόλευκοι κρατούσαν σταθερή την φοβερή απόδοση των 2 πρώτων δεκάλεπτων θα μπορούσαν να φύγουν θριαμβευτές από την Μόσχα, οι Ρώσοι απέδειξαν ότι στο μπάσκετ τα λάθη δεν συγχωρούνται.

Ο Ολυμπιακός για 30 λεπτά ήταν το αφεντικό του αγώνα και σχεδόν πάντα μπροστά στο σκορ, έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη, με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ, όμως τα λάθη της 3ης περιόδου ήταν μοιραία. Ο Ντέιβιντ Μπλατ ξεκίνησε με τον αρχηγό του στον πάγκο, δίνοντας περισσότερη έμφαση στην άμυνα, ωστόσο μετά την είσοδο του Σπανούλη ο Ολυμπιακός βρήκε πιο εύκολες λύσεις στο σκοράρισμα. Ο Έλληνας γκαρντ σκόραρε με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο αποδιοργανώνοντας την αντίπαλη άμυνα είτε με τα καλάθια του είτε με τις ασίστ του.

Από την άλλη η ΤΣΣΚΑ που έκανε την χειρότερη της εμφάνιση σε εντός έδρας αγώνα, είχε όμως σε δαιμονιώδη μέρα τους Σέρχιο Ροντρίγκεθ, με 20 πόντους (1/5δ., 6/10τρ.), 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος, με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, που κατάφεραν τα ισορροπήσουν τα άσχημα στατιστικά της ομάδας τους. Οι γηπεδούχοι, μετά το ημίχρονο, μπήκαν στον αγώνα αναγνωρίζοντας πως πρέπει να βελτιώσουν την επίθεσή τους και σε συνδυασμό με τον αποσυντονισμό και τα λάθη των φιλοξενούμενων πήραν απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, της ψυχολογίας και του σκορ. Το ότι ο Ολυμπιακός επανήλθε δυναμικά στο 4ο δεκάλεπτο και μείωσε την διαφορά δεν ήταν αρκετό. Οι απροσεξίες, οι λεπτομέρειες και τα 3 επιθετικά ριμπάουντ της ΤΣΣΚΑ στο τελευταίο λεπτό ήταν καθοριστικά για την έκβαση του αποτελέσματος, το οποίο κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η εικόνα του αγώνα συνοψίζεται ιδανικά στις δηλώσεις του προπονητή του Ολυμπιακού, Ντέιβιντ Μπλατ, που τόνισε: «Προφανώς έγινε ένα κλειστό παιχνίδι , που θα μπορούσε να είχε κερδίσει οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες. Πρέπει να παίζεις συγκεντρωμένα και τα σαράντα λεπτά για να κερδίσεις μια ομάδα με τον χαρακτήρα της ΤΣΣΚΑ. Παίξαμε τρία πολύ καλά δεκάλεπτα, αλλά και ένα φτωχό, στο οποίο η ΤΣΣΚΑ έπαιξε πολύ καλά και αυτό έκανε την διαφορά στον αγώνα. Νιώθουμε μια απογοήτευση και αυτό είναι το σωστό γιατί είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε μια πολύ καλή ομάδα σήμερα».