Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός – Έλενα Τσαρτσάνη

Τα εύκολα δύσκολα έκαναν οι Πράσινοι κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποία ήταν ομολογουμένως καλύτερα στημένη και περισσότερο διαβασμένη, και έτσι κατάφερε να περάσει από το ΟΑΚΑ νικώντας με 87-83 στην παράταση. Ένας σαστισμένος και άστοχος Παναθηναϊκός έμοιαζε να έχει τους περισσότερους παίκτες του εκτός ρυθμού και τον αρχηγό του σε πολύ άσχημη μέρα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Νικ Καλάθης στο πρώτο δεκάλεπτο είχε 0/4 «ευστοχία» στα σουτ και μηδέν ασίστ.

Οι Λιθουανοί παρέδωσαν μαθήματα άμυνας και συγκέντρωσης ακόμα και σε στιγμές όπου οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και να ελέγχουν τον αγώνα. Η άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Σαρούνας Γιασικέβιτσιους έδεσε τα χέρια των παικτών του Παναθηναϊκού και τους άφηνε μακριά από το καλάθι. Η Ζαλγκίρις ήταν τρομερά εύστοχη, με ποσοστό επιτυχίας 88,5% που μεταφράζεται σε 23/26 εύστοχες βολές, ενώ κυριάρχτσε και στα ριμπάουντ τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά (41-26), στοιχεία που της χάρισαν την νίκη.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός που στο μεγαλύτερο μέρος ήταν εκείνος που κυνηγούσε να μειώσει την διαφορά στο σκορ, μετά το δεύτερο δεκάλεπτο εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένος και έχοντας ως άσσο στο μανίκι του τον Λάνγκφορντ, ο οποίος επιθετικά ήταν κατά κοινή ομολογία μια αποκάλυψη, κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά. Με αντεπιθέσεις έφτασαν να προηγούνται με 74-70 στο 1:20 πριν από το τέλος, όμως η επιλογή του του Τσάβι Πασκουάλ να παίξει με χαμηλό μέσω όρο ύψους σχήμα (Καλάθη, Παππά, Λάνγκφορντ, Παπαπέτρου, Γκιστ) στα τελευταία δευτερόλεπτα, έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους να πάρουν όλα τα επιθετικά ριμπάουντ και εν τέλει να ισοφαρίσουν 6” πριν από το τέλος. Ωστόσο, λίγο η αστοχία του Καλάθη στο τρίποντο της εκπνοής, λίγο η αναποτελεσματικότητα των Πρασίνων και κυρίως η επιτυχία της Ζαλγκίρις στα ριμπάουντ, ανάγκασε τον Παναθηναϊκό να πραγματοποιήσει την 2η του ήττα στους 4 συνολικά αγώνες της Euroleague και να υποχωρήσει στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.