Αρχική Μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ | Βλογημένος

Μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ | Βλογημένος

Για την προημιτελική φάση του Champions League της σεζόν 2003/04, βρέθηκαν αντιμέτωπες η Ντεπορτίβο της Λα Κορούνια και η Μίλαν, που ήταν η νικήτρια της προηγούμενης χρονιάς. Στο πρώτο ματς, στις 23 Μαρτίου, στο «Τζιουζέπε Μεάτσα» του Μιλάνου, η “Ντέπορ” προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με τον Βάλτερ Παντιάνι, όμως οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ, επικρατώντας τελικά με 4-1 ισοφαρίζοντας στο 45′ με τον Κακά και σημειώνοντας ακόμη 3 γκολ σε μόλις οκτώ (8′) λεπτά(!) με την έναρξη της επανάληψης (49’ Κακά, 46’ Σεβτσένκο, 53’ Πίρλο)!

Όπως γίνεται αντιληπτό, στον επαναληπτικό του «Ριαθόρ» στις 7 Απριλίου, το έργο της Ντεπορτίβο  φαινόταν τόσο δύσκολο που ο προπονητής της, ο Χαβιέρ Ιρουρέτα δήλωνε πριν το ματς πως…

«αν η ομάδα μου προκριθεί θα περπατήσω το Camino de Santiago (μία από τις πιο διάσημες διαδρομές προσκυνητών στον κόσμο) ακόμα και με τα γόνατα αν χρειαστεί!».

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Παντιάνι σκόραρε, όπως και στο πρώτο ματς και 30′ λεπτά αργότερα, ο Βαλερόν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του! Πριν λήξει το Α’ ημίχρονο, στο 44’ ο Λούκε έκανε το 3-0, κάνοντας πιο καθαρό τον δρόμο της ανατροπής. Στην επανάληψη, οι παίκτες της «Ντέπορ» έψαξαν απεγνωσμένα το τέταρτο γκολ, που το κατάφεραν στο 76’ με τον Φραν! Το θαύμα είχε γίνει! Το ‘Ριαθόρ’ εκείνη την ημέρα ‘’κατηφόριζε’’, βοηθώντας τη “Ντέπορ” να πετύχει μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές-εκπλήξεις του θεσμού! Η πορεία της Λα Κορούνια τερματίστηκε στα ημιτελικά, όταν αποκλείστηκε από την μετέπειτα νικήτρια Πόρτο του Ζοσέ Μουρίνιο (0-1,0-0)!

Δυο μήνες αργότερα, o 56χρονος Ιρουρέτα μαζί με όλα τα μέλη του τεχνικού τιμ ξύπνησαν στις 4:00 το πρωί, φόρεσαν τα σακίδια τους και ξεκίνησαν για να διανύσουν τα 60 χλμ. μέχρι τον καθεδρικό ναό του Σαντιάγο ντε Κομποστέλα!…