Έπαιξε για να μην χάσει…και στο τέλος έχασε! ΑΕΚ λέω και κλαίω

Σε άσχημο φεγγάρι είναι η ομάδα μας από την Κυριακή που μας πέρασε. Δεν ήταν μόνο, η ταπεινωτική ήττα του 1-5 που σαφώς ήταν από τις χειρότερες ήττες στην ιστορία μας εντός έδρας αλλά πιο πολύ για μένα ήταν η εικόνα της ομάδας μας!

Η Ένωση είναι ‘άρρωστη ‘ και το λέω εδώ και τόσο καιρό και απλά δυστυχώς την Κυριακή ο ‘ασθενής’ κατέρρευσε. Ευτυχώς ο κ.Μελισσανίδης ανέλαβε τις ευθύνες του και αναμένουμε να κάνει πράξη αυτά που είπε!

Για σήμερα περιμένω να δω αντίδραση…νεύρο… διάθεση για να αποδείξουν την αξία τους και να τιμήσουν την φανέλα που φοράνε! Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μανόλο να βάζει Τσιντώτα στο τέρμα, Σβάρνα – Νταντσένκο – Νεντελτσιάρου – Λόπες στην άμυνα, τον Γαλανόπουλο, Κρίστισιτς στον άξονα, τον Τάνκοβιτς- Λιβάι Γκαρσία στα άκρα και τον Μάνταλο πίσω από τον Ολιβέιρα.

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ χωρίς να απειλεί όμως άμεσα στον Πασχαλάκη. Σκληρό παιχνίδι με δυνατά μαρκαρίσματα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Όλες οι επιθετικές κινήσεις της Ένωσης γίνονται από τα άκρα, με καλύτερη φάση της μέχρι στιγμής στο 26′ όπου ο Μάνταλος έπαιξε κάθετα για τον Ολιβέιρα που σούταρε αλλά ο Πασχαλάκης του είπε ‘οχι’. Ο ΠΑΟΚ είναι ακίνδυνος, με την άμυνα της ΑΕΚ να φαίνεται ότι βγαίνει πρώτη σε όλες τις διεκδικήσεις.

Σαν 1η φάση του ΠΑΟΚ πριν τελειώσει το ημίχρονο, μετά από τραγικό λάθος του Τσιντωντα που έστειλε την μπάλα στα πόδια του Τζόλη και σούταρε κατευθείαν όπου ευτυχώς διόρθωσε το λάθος του με απόκρουση. Έτσι τελείωσε το ημίχρονο, χωρίς ιδιαίτερες περγαμηνές! Το 2ο ημίχρονο άρχισε με την Ένωση να μπαίνει όπως στο 1ο, δυναμικά αλλά χωρίς ουσία. Και οι δύο ομάδες πρώτα κοιτάνε την άμυνα ώστε να μην δεχθούν γκολ πάρα προσπαθούν να δημιουργήσουν.

Το ρολόι δείχνει στο 75΄και εκτός ότι η ΑΕΚ κρατάει την μπάλα στα πόδια και γυρνάει με ηρεμία χωρίς να δημιουργήσει φάση, δεν δείχνει ότι θα ρισκάρει για να επιτεθεί. Οι φιλοξενούμενοι ψάχνουν την ευκαιρία να βγουν στην κόντρα. Πολύ κακός αγώνας που θα τον ξεχάσουμε πολύ γρήγορα με τις δύο ομάδες να μας ‘κοιμίζουν” κανονικότατα!

Και στην τελευταία φάση του αγώνα, σε ένα αμφισβητούμενο φάουλ, ο Μουργκ από απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1 δίνοντας την νίκη αλλά και το μεγάλο προβάδισμα για τον τελικό του Κυπέλλου.

Δεν μπορώ να πω ότι η ΑΕΚ έπαιξε ωραία μπάλα, ούτε ότι τόλμησε η ρίσκαρε για την νίκη και ίσως το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία. Αλλά όχι να χάσουμε κιόλας…. Έχουμε τόσα προβλήματα αλλά δυστυχώς έχουμε και πολύ ατυχία!!

Εύχομαι και ελπίζω να γίνει ένα θαύμα και αυτό το κακό φεγγάρι να περάσει πριν είναι πολύ αργά και χαθούν όλοι οι στόχοι για την φετινή χρονιά….