Η ΑΕΚ που γουστάρουμε… ΑΕΚ λέω και κλαίω

Πριν ξεκινήσει το σημερινό ντέρμπι ο ΠΑΟΚ είχε πλεονέκτημα λόγω έδρας και ίσως γιατί αυτός ‘έπρεπε’ να το πάρει ώστε να ανέβει στο 2η θέση. Ήθελα πολύ να δω την εικόνα της ΑΕΚ στο πιο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι της μέχρι να λήξει η κανονική περίοδο. Να δω το ‘διάβασμα’ του Χιμένεθ και να πως θα λειτουργήσει μέσα στον αγώνα.

Ξεκινώντας ο αγώνας λοιπόν οι δύο ομάδες έδειξαν από την αρχή ότι μπήκαν για να πάρουν αμφότεροι το παιχνίδι και να παίξουν μπάλα. Οι φιλοξενουμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 18ο λεπτό σε σέντρα του Γκαρσία και με όμορφο πλασέ στην κίνηση ο Σακχοφ έκανε το 0-1. Από εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ είχε κατοχή της μπάλας, έκανε φάσεις, με κορυφαία στο 26ο λεπτό όπου ο Κρεντσικ πλάσαρε και ο Σβαρνας έδιωξε την μπάλα σχεδόν πάνω στην γραμμή. Ο ΠΑΟΚ πίεζε και δικαιώθηκε στο 40ο λεπτό σε εκτέλεση φάουλ όπου ο Κρεσπο βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και έκανε πολύ εύκολα το 1-1. Το 1ο ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να έχει αναλάβει ρόλο του οργανωτή του παιχνιδιού και την ΑΕΚ να κινείται μόνο σε αντεπιθεσεις. Καλό θέαμα σε σχέση με άλλα ντέρμπι δικεφάλων που έχουμε δει.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο 2ο ημίχρονο, και σε μια φάση που ξεκίνησε από πίεση του σκορερ, σε λάθος της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Γαλανόπουλος βρέθηκε εκεί που έπρεπε για να κάνει το 1-2. Η Ένωση δείχνει καλύτερο πρόσωπο στο 2ο ημίχρονο και έχασε και άλλη φάση με τον Γαλανόπουλο παλι για να κάνει το 1-3.

Στο 57′ ο Παοκ ζητάει πέναλτι, αλλά όπως φάνηκε και στο replay δεν υπάρχει κανένα πέναλτι. Στο 70ο λεπτό σε κερδισμένο έμμεσο φάουλ ο Βιερινια μια ένα πολύ ωραίο σουτ έκανε το 2-2. Εξαιρετικός αγώνας με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για την νίκη, με φάσεις και από τις δύο ομάδες. Ένα πραγματικό ντέρμπι που είχαμε καιρό να δούμε! Τελικό 2-2!

Ίσως το πιο δίκαιο αποτέλεσμα, αν βέβαια θα έπρεπε να διαλέξω, θα πω πως η ΑΕΚ νοιώθει πιο αδικημένη γιατί 2 φορές προηγήθηκε και δεν κατάφερε να πάρει την νίκη! Φυσικά και μου άρεσε πάρα πολύ η ΑΕΚ, είναι τεράστια η δουλειά που έχει κάνει ο Χιμένεθ και φαίνεται ήδη! Εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι…

Αν ενισχυθεί η ομάδα που είδα σήμερα, πιστεύω ότι την 2η θέση δεν πρόκειται να την χάσει! Και να διεκδικήσει ότι περιθώρια έχει για το πρωτάθλημα! Δεν έχει πολλά…αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία! Μου μένει μια πικρή γεύση στο τέλος γιατί πραγματικά θα μπορούσε να φύγει με τους 3 βαθμούς σήμερα…