Η ισοπαλία την αδικεί….ΑΕΚ λέω και κλαίω…

Τεράστια ευκαιρία το σημερινό ματς για την Ένωση ώστε να ‘κλειδώσει’ το εισιτήριο για την Ευρώπη. Η ΑΕΚ οφείλει και πρέπει να κερδίσει τον Παναθηναϊκό εννοείται για να φτάσει την μεταξύ τους διαφορά στο +8, αλλά και για λόγους πρεστίζ γιατί η αλήθεια είναι ότι στα τελευταία 2 παιχνίδια το τριφύλλι της έχει πάρει τον αέρα.

Με την νίκη δεν οριστικοποιεί αλλά στο +8 και με 5 αγώνες να απομένουν πολύ δύσκολα θα μπορέσει να καλυφθεί η διαφορά. Και μετά την ήττα του Άρη εντός έδρας από τον Πάοκ, θα είμαστε και οι τρεις στους 57 βαθμούς ενώ το τριφύλλι θα έχει μείνει στους 49 βαθμούς.

Ο Χιμένεθ ξεκινάει με τους Τσιντώτα, στην άμυνα με τους Λόπες- Τσιγκρίνσκι- Σβάρνα- Βασιλαντωνόπουλο διατηρείται. Στη μεσαία γραμμή τους Σιμάνσκι και Γαλανόπουλο, με τον Μάνταλο μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο. Στα δύο άκρα της επίθεσης ο Γκαρσία και ο Αλμπάνης και στην επίθεση ο Ολιβέιρα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Άεκ να μπαίνει πάρα πολύ δυνατά, με πίεση ψηλά και παίζοντας από τα πλάγια. Η κατοχή στο 1ο δεκάλεπτο είναι στο 63-37 υπέρ της Ένωσης χωρίς όμως να μετουσιώνεται σε κλασική ευκαιρία.

Σκληρό παιχνίδι σε γενικές γραμμές με 2 κίτρινες κάρτες ήδη από 17ο λεπτό. Χωρίς φάσεις το ματς με τον Παναθηναϊκό να περιμένει ώστε να βγει στην κόντρα και την Άεκ να προσπαθεί αλλά να μπορεί να κάνει τελική.

Όπως λοιπόν είπα και πριν ο Παο σε κόντρα επίθεση, ο Καρλίτος έβγαλε την σέντρα και ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά και έκανε το 0-1 στο 36ο λεπτό. Μόνο έτσι θα μπορούσε να σκοράρει το τριφύλλι και τα κατάφερε, στην 1η φάση του.

Είναι πολύ κουραστικό αυτό το πράγμα, να δέχεται τόσο εύκολα γκολ η ομάδα του Χιμένεθ, ότι πάει μέσα…γράφει!!! Δηλαδή έλεος με αυτή την άμυνα!! Το 1ο ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 0-1 και την Ένωση να πρέπει να βγάλει αντίδραση ώστε να μπορέσει να γυρίσει το παιχνίδι.

Φαίνεται ότι οι παίκτες του Χιμένεθ βγήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή και από τα πρώτα λεπτά δείχνει την διάθεση να πιέσει και να βάλει ένα γρήγορο γκολ ώστε να ισοφαρίσει το σκορ του αγώνα.

Η Ένωση έχει κλείσει τον Παο στην άμυνα του, αλλά οι επεμβάσεις του Διούδη έχουν κρατήσει το τριφύλλι να έχει το μηδέν στην άμυνα. Ο Παναθηναϊκός θα προσπαθήσει να κρατήσει το σκορ και θα χτυπήσει πάλι στην κόντρα. Το ρολόι έχει φτάσει ήδη το 60ο λεπτό και ο χρόνος είναι ένα ακόμα πρόβλημα για την Άεκ.

Τεράστια ευκαιρία θα ήταν για την Ένωση αλλά το πέναλτι που αρχικά δόθηκε, έγινε τελικά φάουλ στο 70ο λεπτό. Πραγματικά η ομάδα του Χιμένεθ είναι καλύτερη από την ομάδα του Μπόλονι αλλά το σκορ είναι ακόμα 0-1 και αυτό έχει σημασία. Πολλές οι φάσεις της Ένωσης χωρίς να καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το ρολόι να δείχνει το 85ο λεπτό. Οι κιτρινόμαυροι είναι κλάσης ανώτερη αλλά δυστυχώς ο Παναθηναϊκός κρατάει το 0-1 ακόμα.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων που δόθηκαν είναι 6, θα μπορούσαν να ήταν και περισσότερα νομίζω, αλλά δεν θα κολλήσουμε εκεί τώρα.

Και επιτέλους γίνεται το αυτονόητο, σε σέντρα του Μαχαίρα , ο Λιβάι Γκαρσία παίρνει την κεφαλιά και εύκολα κάνει το 1-1 στο 92ο λεπτό. Χρυσό γκολ έτσι όπως πήγαινε το ματς.Και ο αγώνας τελειώνει….

Πραγματικά το αποτέλεσμα την αδικεί….και κρατάω την εμφάνιση της Ένωσης που με κάνει να πιστεύω ότι η Ευρώπη ¨δεν μπορεί” να χαθεί!

Την Κυριακή 25 Απριλίου παίζει εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό που ήδη είναι πρωταθλητής αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι αδιάφορος, δύσκολο ματς αλλά ίσως να πρέπει να κρατήσει και δυνάμεις γιατί 2 μέρες μετά παίζει στην Τούμπα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.