Ήθελε ισοπαλία…άγγιξε την νίκη…. ΑΕΚ λέω και κλαίω

Το Αθηναϊκό ντέρμπι σε ότι κατάσταση και να είναι οι δύο ομάδες, πάντα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον! Έτσι και σήμερα… μπορεί να μην διεκδικούν το πρωτάθλημα αλλά εκτός από την αίγλη που έχουν οι νίκες στα ντέρμπι, το σημερινό παιχνίδι έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον με φόντο τα play off.

Ξεκινώντας το ματς, ο Παναθηναϊκός στο 1ο δεκάλεπτο κράτησε περισσότερο την μπάλα και βγήκε δειλά δειλά κερδίζοντας και 2 κόρνερ βάζοντας την ΑΕΚ στην εστία της. Αντιθέτως η Ένωση είχε ένα παθητικό ρόλο, προσέχοντας πάρα πολύ την άμυνα. Εντελώς αντίθετα ήταν τα πράγματα στο 2ο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τα ηνία και να ισορροπούν το παιχνίδι, βγαίνοντας μπροστά κάνοντας και την 1η τελική του αγώνα.

Πολύ μέτριο ματς, ψιλοκουραστικό θα έλεγα με τις 2 ομάδες να παίζουν πολύ συντηρητικά. Το ημίωρο του αγώνα πέρασε χωρίς φάσεις, με μόνο ενδιαφέρον από πλευράς ΑΕΚ να πιέζει πολύ ψηλά και να μην αφήνει να κυκλοφορήσει την μπάλα ο Παο. Το 1ο ημίχρονο τελείωσε και είμαι σίγουρος ότι είδε το ξεχάσαμε! Πολύ κακό σε φάσεις και θέαμα με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο πολύ για να κρατήσουν το μηδέν πίσω στην άμυνα πάρα να διεκδικήσουν την νίκη!

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το 1ο, νωθρό χωρίς κανένα ενδιαφέρον. Όλα αυτά μέχρι το 58ο λεπτό όπου από κόρνερ και φοβερό πλασέ του Βελεφ, έκανε το 1-0 για τον Παο και έδωσε ενέργεια στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ αναγκάστηκε να ‘ανεβεί’ στο γήπεδο, να πιέσει και σε αντεπίθεση με τον Γκαρσία ενώ στον βηματισμό έχασε την μπάλα από κόντρα, του στρώθηκε και έκανε το 1-1 για την Ένωση στο 73′. Πλέον η ΑΕΚ έχει την ψυχολογία με το μέρος της και είναι ευκαιρία να βάλει και ένα 2ο γκολ στα λεπτά που απομένουν!

Οι παίκτες του Χιμένεθ προσπαθούν να πετύχουν και το γκολ που θα τους φέρει λογικά και την νίκη, σαν την τεράστια ευκαιρία με φοβερή ενέργεια του Μάνταλου, με το ρολόι να δείχνει 83ο λεπτό. Κάποιες φάσεις έγιναν τα τελευταία λεπτά χωρίς όμως να καταφέρνει η Ένωση να παίρνει την νίκη.

Οι δύο ομάδες μπήκαν να μην χάσουν και τα κατάφεραν. Η ΑΕΚ είναι πλέον 2 βαθμούς πίσω από την 2η θέση που έχει ο Άρης και επιβάλλεται στα επόμενα 2 παιχνίδια να πάρει τις αντίστοιχες νίκες.  Αναμένω να δω αν θα έχουν απώλειες και οι άλλες ομάδες των play off και το όπως έχω πει το πρωτάθλημα τώρα ξεκινάει…