Κέρδισε αλλά δεν έπεισε ο Παναθηναϊκός

Οι Πράσινοι πήγαν στο «Moraca Center» της Ποντγκόριτσα με μοναδικό στόχο την νίκη και την πέτυχαν, κερδίζοντας με 67-72 την Μπουντούτσνοστ. Ωστόσο, παρά τις 3 νίκες στους 5 συνολικά αγώνες της EuroLeague και την 5η θέση στον βαθμολογικό πίνακα, ο Παναθηναϊκός προβλημάτισε με την απόδοση, τα πολλά λάθη και την αναποτελεσματικότητά του, που θα πρέπει σίγουρα να διορθώσει στο ματς της Παρασκευής κόντρα στον Ολυμπιακό.

Στο θεωρητικά πιο εύκολο εκτός έδρας παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να κάνει τα εύκολα δύσκολα, καθώς μπήκε απρόσεκτα και διστακτικά. Είχε βέβαια από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, κυρίως λόγω της ποιοτικής του ανωτερότητας σε σύγκριση με τον αντίπαλο, όμως τα πολλά λάθη των 2 δεκάλεπτων έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να παίρνουν εύκολους πόντους στο transition, τρέχοντας στον αιφνιδιασμό. Καθοριστική για την έκβαση του αγώνα ήταν η 4η περίοδος όπου και οι Πράσινοι εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι, πέτυχαν 22 πόντους, περιόρισαν τα λάθη τους και είχαν 7/12 τρίποντα, στοιχεία που τους έδωσαν τελικά την νίκη.

Εξαιρετικά σημαντική για τον Παναθηναϊκό ήταν η απόδοση του Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος έκανε τα πάντα στο παρκέ έχοντας 13 πόντους με 4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 28 λεπτά. Σημαντική επίσης και η συμβολή του αρχηγού Νικ Καλάθη, με 10 πόντους και 9 ασίστ, που δημιουργούσε ευκαιρίες για τους συμπαίκτες του, αλλά και του Γιώργου Παπαγιάννη,6 πόντους και 3 τάπες, ο οποίος άλλαξε την επιθετική εικόνα της ομάδας του στα 2 πρώτα δεκάλεπτα και θωράκισε την άμυνα. Όσον αφορά την Μπουντούτσνοστ, πονοκέφαλο δημιούργησαν στους Πράσινους οι: Άλεν Όμιτς, με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, και Νικολά Ιβάνοβιτς, με 12 πόντους, 4 ασίστ.