Αρχική Κοντογιώργηδες-Μακρυκωσταίοι 0-1! | Το κλεμμένο smart της Σαλονίκης

Κοντογιώργηδες-Μακρυκωσταίοι 0-1! | Το κλεμμένο smart της Σαλονίκης

ΚΟΝΤΟΓΙΏΡΓΗΔΕΣ -ΜΑΚΡΥΚΩΣΤΑΊΟΙ 0 – 1

Μετά από την αποκαρδιωτική εμφάνιση του στο Απόστολος Νικολαΐδης την Κυριακή το απόγευμα, κλήθηκε ο ΠΑΟΚ να αντιμετωπίσει στο Ολυμπιακό στάδιο την ΑΕΚ για τον πρώτο αγώνα των ημιτελικών του κυπέλλου Ελλάδος.

Θα έλεγε κανείς πώς ο Δικέφαλος του Βορά έμοιαζε σαν να έπαιζε τα ρέστα του σ’ ένα παιγνίδι poker μέσα στο ΟΑΚΑ, μία παρτίδα τέτοια όπου η νίκη της ενδεχομένως ν’ αποτελούσε την κολυμβήθρα του Σιλωάμ μέσα στην οποία θα ξεπλένονταν όλες οι ποδοσφαιρικές αμαρτίες της χρονιάς 2020-2021.

Κι αυτό θα γίνονταν αρχικά με τον αποκλεισμό της ΑΕΚ κι έπειτα με την κατάκτηση του κυπέλλου λίγες εβδομάδες αργότερα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό ή τον Πας από τα Γιάννενα.

Οτιδήποτε άλλο θα έφερνε εσωστρέφεια στον οργανισμό του ΠΑΟΚ μιας και οι φίλοι του δε θα μπορούσαν με τίποτα να χωνέψουν το γεγονός για το πώς είναι δυνατόν ο σύλλογος πού βρίσκεται εδώ και πολλά χρόνια υπό τη σκέπη ενός δισεκατομμυριούχου σαν τον Ιβάν Σαββίδη, να πραγματοποιεί μήνες τώρα χαμηλές πτήσεις.

Ο πρόεδρος και μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ ΠΑΟΚ Κ Ιβάν Σαββίδης εδώ και λίγες ώρες σε μία προσπάθεια του να τονώσει το ηθικό των ποδοσφαιριστών του τους προέτρεψε στο να δώσουν τον καλύτερο δυνατό εαυτό τους προκειμένου να βγουν νικητές αυτοί έναντι των αντιπάλων τους.

Τους είπε χαρακτηριστικά .ΚΆΝΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΠΕΡΉΦΑΝΟ ΆΝΘΡΩΠΟ, θέλοντας προφανώς να χτυπήσει στο φιλότιμο τους. Ίσως επρόκειτο για μία από τις ελάχιστες φορές όπου ο πρόεδρος του ΠΑΟΚ επικοινώνησε έστω μέσω skype τη φετινή χρονιά με το ποδοσφαιρικό team, θέλοντας με αυτό τον τρόπο να τους υπενθυμίσει πως έπρεπε να δείξουν ότι έχουν σφυγμό.

Από την άλλη πλευρά ,η αντίπαλος του ΠΑΟΚ η ΑΕΚ, δεν κάνει απλώς μια κοιλιά αλλά είναι σε φάση αποσάθρωσης, διάβρωσης και κατάρρευσης.

Η ομάδα από τη Νέα Φιλαδέλφεια προσπαθεί να μαζέψει τα ασυμμάζευτα αφού η έλλειψη εμπιστοσύνης και ψυχολογίας μετά από την εντός έδρας ήττα της από τον Ολυμπιακό,είχαν βαρέσει κόκκινο.

Κάπως έτσι λοιπόν η αναμέτρηση μεταξύ των δύο Δικεφάλων , μπορεί ν’ αποτελούσε την αφορμή ώστε να έριχνε στην εσωστρέφεια τον έναν από τους δύο συλλόγους μιας κι έμοιαζε περισσότερο σα να μονομαχούσε ο τυφλός με το μονόφθαλμο.

Αυτή η διπλή αναμέτρηση μεταξύ τους όπως και η κατάκτηση του κυπέλλου ίσως ήταν η τελευταία ευκαιρία και για τους δύο προκειμένου να έσωζαν ότι σώζονταν. Αυτό φυσικά όχι επί της ουσίας αλλά περισσότερο για τις εντυπώσεις μιας και οι δύο Δικέφαλοι οφείλουν από το καλοκαίρι που μας έρχεται να προχωρήσουν στο γκρέμισμα της ποδοσφαιρικής τους ομάδας και στο χτίσιμο της από την αρχή.

Ο Pablo Garcia κατέβασε τους εξής 11

Ο Πασχαλάκης κάτω από το τέρμα, ο Αντρέ Βιερίνια και ο Ραχμάν Mamba στα άκρα της άμυνας.

Κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν ο Άνχελ Crespo με τον Ισλανδό Ίνγκι Ίνγκανσον.

Στο χώρο του κέντρου πήραν θέση μάχης οι Stefan Σβάμπ, Ομάρ Ελ Καντούρι και Ντάουγκλας Αουγκούστο.

Η Τριάδα μπροστά αποτελούνταν από τους Χρήστο Τζόλη, Αντριγια Ζιβκοβιτς και τον Τσέχο Κρμέντσικ σε ρόλο εννιαριού.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι καθώς παρουσίαζαν πρόβλημα στην επιθετική τους ανάπτυξη ενώ αντίθετα η ΑΕΚ εμβόλιζε με μεγαλύτερη επιτυχία την άμυνα του ΠΑΟΚ.

Αυτό συνέβαινε ειδικά στο πρώτο τέταρτο του αγώνα όμως όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ισορροπούν το παιχνίδι κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο.

Ωστόσο η ΑΕΚ συνέχισε να είναι απειλητική. Ένα πολύ ωραίο σουτ του Oliveira ανάγκασε τον Πασχαλάκη με ωραία προσπάθεια να διώξει την μπάλα.

Το γεγονός πως και οι δύο ομάδες είχαν από ένα κόρνερ κερδισμένο στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης ίσως ήταν ένα δείγμα του φτωχού θεάματος που προσέφεραν.

Επίσης και το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ έγινε για πρώτη φορά απειλητικός στο 43ο λεπτό όταν ένα αναιμικό σουτ του Χρήστου Τζόλη από καλή θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Κάπως έτσι έκλεισε ένα άνευρο πρώτο ημίχρονο, δίχως σφυγμό και ρυθμό. Τα άκρα των φιλοξενούμενων ήταν ανύπαρκτα για αυτό Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους σε μία εσωτερική αλλαγή αλλάζοντας θέσεις στους extreme δηλαδή αυτός που έπαιζε από τα αριστερά πέρασε στα δεξιά και αντίστροφα.Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά καθώς όσο περνούσε η ώρα κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο ενώ ο ΠΑΟΚ περιορίζονταν σε έναν πιο soft ρόλο με άμεση προτεραιότητα του να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα.

Οι γηπεδούχοι στο 60ο λεπτό πλησίασαν στο γκολ όμως ένα άσχημο κοντρόλ του παίκτη που βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη του στέρησε τη δυνατότητα να χριστεί σκόρερ.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ήσαν ακίνδυνοι μπροστά και η πρώτη κίνηση του Πάμπλο Γκαρσία έγινε στο 65 όταν στη θέση του τραυματία Βιερίνια πέρασε τον Ροντρίγκο Σοάρες και στη θέση του αναιμικού Ομάρ Ελ Καντουρί, τον Αιγύπτιο Αμρ Ουάρντα. Εξάλλου όταν μία ομάδα κερδίζει το πρώτο της κόρνερ στο δεύτερο ημίχρονο στο 70 λεπτό,τότε εύκολα μπορεί κανείς να καταλάβει το μέγεθος της επιθετικής δημιουργικής της λειψανδρίας.

Μία απέλπιδα προσπάθεια να βρεθεί λύση σε αυτό το πρόβλημα ήταν ενδεχόμενα και η λύση της εισόδου του Κάρολ Σβιντέρσκι στη θέση του Κρμέντσικ. Ωστόσο τα λεπτά κυλούσαν χωρίς να συμβαίνει κάτι το ιδιαίτερο καθώς ο ηλεκτρονικός πίνακας του Ολυμπιακού Σταδίου είχε κολλήσει στο 0-0.

Η έμπνευση του Πάμπλο Γκαρσία να περάσει στη θέση του Χρήστου Τζόλη τον Τόμας Μουργκ, προφανώς για να προσφέρει βοήθεια στα ντουμπλάρισμα ήταν καθοριστική.

Στην εκπνοή του αγώνα και στα χασομέρια ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Αυστριακός, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό γάμα της Εστίας του Τσιντώτα.

Όπως όλα δείχνουν οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε λίγες ημέρες στο γήπεδο της Τούμπας, σφραγίζοντας το διαβατήριο τους για τον τελικό. Ο ΠΑΟΚ έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα όμως στο ποδόσφαιρο όλα είναι εφικτά.

Όταν μία πρόταση δεν έχει επίθετα, όταν ο ουρανός δεν έχει γαλάζιο ενώ λείπει και το μπλε της θάλασσας είναι σαν να μαγειρεύεις ένα φαγητό δίχως μπαχάρια, σαν να παρακολουθείς ένα ποδοσφαιρικό αγώνα μεταξύ της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ σαν τον σημερινό. Μία αναμέτρηση που μετά από λίγες ώρες ,δε θα τη θυμάσαι καν!