Αρχική ΛΑΡΙΣΑ ΑΕΚ 0-0 σε Όλα…!! Β ΙΓΝΑΤΙΟΥ

ΛΑΡΙΣΑ ΑΕΚ 0-0 σε Όλα…!! Β ΙΓΝΑΤΙΟΥ

Στο αγρόκτημα του “Αρένα” Λάρισα και ΑΕΚ 0-0. Είχαν ευκαιρίες αλλά μπακλαβωτο’ δεν βρήκανε και στο τέλος το ματς δεν ικανοποιεί κανέναν. Τελικά βλέποντας αυτό το παιχνιδι προβληματίζεσαι,και λες είναι δυνατόν ένα “βοσκοτόπι” να βαφτίζεται γήπεδο καλώντας μάλιστα και κόσμο να παει να απολαύσει ποδοσφαιρικό θέαμα. Ειναι δυνατόν αυτό το “σεληνιακό τοπίο” να αδειοδοτείται από τις ποδοσφαιρικές αρχές της χώρας; και να διεξάγονται νομίμως ποδοσφαιρικοί αγώνες.

Πιστεύω ότι σε άλλη χώρα θα είχε κλείσει για ανακατασκευή. Είναι αδύνατον να παιχτεί ποδόσφαιρο σε αυτό το χωράφι. Κινδυνεύουν άμεσα όσοι εμπλέκονται στον αγωνιστικό χώρο. Διαιτητές,ποδοσφαιριστές,μασέρ, όποιος μπει σε αυτό το χώρο μέσα κινδυνεύει να τσακιστεί. Κάτι πρέπει να γίνει δεν μπορεί να παίζονται ματς σε αυτό το δηθεν γηπεδο. Το ματς ξεκινάει και οι δύο ομάδες προσπαθούν να βρουν ρυθμο σε αυτό το χωράφι αλλά δεν τον βρήκαν ποτέ.

Ολο το πρώτο 45λεπτο και αυτό είναι κυριολεκτικό,είχε μόνο μία φάση σε μία κεφαλιά του Μάνταλου περίπου στο 17′ νομίζω έφυγε άουτ. Από κει και πέρα τίποτα στην κυριολεξία τίποτα.Κάθε λίγο και λιγάκι αυτός ο απαράδεκτος σήμερα ρέφερι Καμπουράκης, σφύριζε φάουλ,εδειχνε κάρτες και έκοβε αναιτια τον οποίο ρυθμό προσπαθούσε να πάρει το παιχνίδι. Γενικά τα λεπτά περνούσαν δύσκολα,τοσο δύσκολα ήταν και για τους 22 παίκτες.

Δηλαδή το να κάνουν μία προσπάθεια της προκοπής αν έπαιζαν σε γήπεδο θα ήταν αδικαιολόγητοι, σε αυτό τον αγρο όμως ειναι δικαιολογημένοι. Στο δεύτερο ημίχρονο γίνανε κάποιες αλλαγές,ο Κωστένογλου έβγαλε τον Ολιβέιρα και έβαλε το Ντελετις ο οποίος γνώριζε και το γήπεδο και τις λακούβες ποντάροντας ότι σε γνώριμο περιβάλλον ισως κάνει κάποια ενέργεια ωφέλιμη για την ομάδα του.Τιποτα όμως,μία καλή φάση στο 57’με τον Λιβάγια είχε η ΑΕΚ και η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και μαζί κοιμώμενο και τον τερματοφύλακα της Λάρισας.

Το ματς είχε κάποιες ενδιαφέρουσες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο όχι από οργανωμένο ποδόσφαιρο,αφού στο αγρόκτημα που γινόταν το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να κυκλοφορήσει η μπάλα ούτε με τρακτέρ.Και με κάποιο τρόπο περίεργο είναι αλήθεια,απέτυχε Μπραλιτς να σκοράρει στην καλύτερη από αυτές τις ευκαιρίες στο 58ο όταν δεν έστειλε την μπάλα στο μπακλαβωτο από ένα μέτρο. Οι γηπεδούχοι φώναξαν πέναλτι σε μία φάση όταν ο Μπάρκας βγήκε δυνατά και έριξε στο έδαφος τον Γουαρντα δεν ήταν όμως πέναλτι,σωστά ο διαιτητής έδειξε παιζεται.

Στο 82′ η ΑΕΚ είχε μία καλή ευκαιρία αλλά ο Κριστινσον απέκρουσε το σουτ του Μάνταλου και στην επαναφορά η μπάλα βρήκε τον Λιβαγια αλλά αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή. Δεν νομίζω ότι διακρίθηκε ιδιαίτερα κάποιος παίκτης,δεν προδιαθέτει όπως είπαμε και ο αγωνιστικός χώρος,ψάχνουμε απλά για το λιγότερο κακό σε ένα μέτριο ματς.Νομίζω ότι το 0-0 δεν αδικεί καμία από τις δύο ομάδες. Μοιράστηκαν τα πάντα και μάλλον πρέπει να είναι ευχαριστημένοι όλοι.

Λάρισα – ΑΕΚ: 0-0 (Highlights)