Μπορούμε και χειρότερα…. ΑΕΚ λέω και κλαίω

Δυνατό παιχνίδι μεταξύ ΑΕΚ-ΑΡΗ σήμερα με το βλέμμα στην 2η θέση του πρωταθλήματος.

Η Ένωση μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, πίεσε αλλά την 1η καλή φάση την έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο 9ο λεπτό με τον Μπρούνο Γκάμα από πλάγια να στέλνει την μπάλα άουτ. Μέτριο παιχνίδι με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες. Παιχνίδι κέντρου με κλειστές άμυνες και βλέπω μόνο να μπαίνει γκολ από στημένο. Τα πρώτα 25λεπτα πέρασαν και ο Άρης έχει πάρει πλέον την πρωτοβουλία του αγώνα. Γκολ για τον Άρη στο 29ο λεπτό με τον Ροουζ από κόρνερ μετά από λάθος της άμυνας της Ένωσης. Η ΑΕΚ αδυνατεί να κρατήσει μπάλα και δημιουργήσει ευκαιρίες. Τέλος 1ου ημιχρόνου με τον Άρη να προηγείται 0-1.

Έναρξη 2ου ημιχρόνου με την ΑΕΚ να πρέπει να αλλάξει πολύ το παιχνίδι της ώστε να γίνει απειλητική ώστε να διεκδικήσει την νίκη. Τραγικό λάθος από Μανταλο (με υποψία φάουλ) όπου οι φιλοξενούμενοι χάνουν τεράστια ευκαιρία να κάνουν το 0-2 στο 48′ με τον Μπερτογλιο να πλασάρει άουτ σε τετ α τετ. Η Ένωση δείχνει ότι προσπαθεί αλλά δεν μπορεί να γυρίσει το ματς. Φοβερό σουτ του Μάχαιρα στο 70′ με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Ο χρόνος πιέζει και πλέον η Ένωση παίζει φουλ επίθεση για να μπορέσει έστω να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Αυτό βέβαια θα την κάνει και πιο ευάλωτη αμυντικά. Έτσι και έγινε, αντί για 1-1 έγινε το 0-2 με τον Σίλβα. Το γκολ αυτό κλειδώνει τον αγώνα και τους 3 βαθμούς για τον Άρη που ανεβαίνει στην 2η θέση πλέον και αφήνει ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στο -2.

Δεν χρειάζεται να πω πολλά… Η ομάδα χρειαζόταν ενίσχυση, δεν έγινε και πλέον κάθε παιχνίδι θα είναι δύσκολο! Εκτός από τα τρανταχτά κενά που έχουμε, έρχονται και οι τραυματισμοί και αυτό κάνει πολύ πιο δύσκολη την δουλειά του Χιμένεθ. Δεν υπάρχει χρόνος για εσωστρέφεια…την Τετάρτη έχουμε αγώνα Κυπέλλου με τον Βόλο και δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα εκτός της νίκης!