Αρχική Ο “Θρύλος” συνεχίζει πρώτος B IΓΝΑΤΙΟΥ

Ο “Θρύλος” συνεχίζει πρώτος B IΓΝΑΤΙΟΥ

Ο Άρης στο Κλεάνθης Βικελίδης ξεκίνησε το ματς με τους καλύτερους οιωνούς. Κάνοντας με το Ντιγκινι’ στο 7′ το 1-0 έδειχνε ότι το απόγευμα στην έδρα του θά ναι όμορφο.Ο Ολυμπιακός περνώντας για λίγο από τον “Άδη” αποφάσισε ότι πρέπει να κάνει το ματς δικό του και ο Γκιγιέρμε έδωσε το σύνθημα για αντεπίθεση, κάνοντας στο χώρο του κέντρου τα πάντα έχοντας το Μπουχαλάκη δίπλα του να ρίχνει “πασιέντζες” παριστάνοντας το θεατή και μετά το 12ο λεπτό το ματς ανήκει στο “Θρύλο”.

Ανοίγοντας την περίμετρο του γηπέδου φέρνοντας την στα μέτρα του και έχοντας την κατοχή της μπάλας,και με ηγέτη το μεγάλο Γκιγέρμε, στριμωχνει το “Θεό του πολέμου” στην περιοχή του και στον 33′ ο Τσιμίκας με μία χορευτική ενέργεια από τα αριστερά σεντράρει,και με κεφαλιά ο Μασούρας στέλνει την μπάλα στο μπακλαβωτο,και την παλάντζα στα ίσα.Ο Ολυμπιακός είναι “καταιγίδα”και σε 5 λεπτά με πανομοιότυπο τρόπο η μπάλα στην καρδιά της μικρής περιοχής του Αρη, πετάγεται ο Ελ Αράμπι και γίνεται το 1-2 στο 38′.

Ολική ανατροπή στο φτερό για τους “Κόκκινους ποιητές” με την πλάτη στο χόρτο οι “Κιτρινομαυροι:” αιφνιδιασμένοι και πελαγωμένοι, προσπαθουνε να βρουνε λύσεις μπας και ισοφάρισουνε. Ο Ολυμπιακός πλέον είναι ανώτερος το ημίχρονο τελειώνει με τον Ολυμπμακό μπροστά. Το δεύτερο ημίχρονο δεν έχει το ρυθμό του πρωτου. Ο Αρης μπήκε πιο δυνατά πιέζει τον Ολυμπιακό και δείχνει οτι θελει να ισοφαρίσει,ο Ολυμπιακός όμως αμύνεται πολύ έξυπνα απλωμένος μέχρι το κέντρο του γηπέδου,και δεν κινδυνεύει σε καμία στιγμή από τους αντιπάλους του.

Αντίθετα στο 77’ο “Θρύλος” έχει τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-3 και να τελειώσει εκεί το ματς με το Μασούρα να σουτάρει άουτ. Ο Μάρτινς αναγκάστηκε να αλλάξει λόγω τραυματισμού τον Ποτενσε, και τον Τσιμίκα,ενώ Τερζής λόγω τραυματισμού αντικατέστησε τον Φετφατζίδη.Στο δεύτερο προγραμμα το ματς κύλησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.Οι κίτρινοι να έχουν την κατοχή και ο Ολυμπιακός να ελέγχει το ματς.Το σφύριγμα της λήξης βρίσκει τον Ολυμπιακό νικητή και στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ενώ ο Άρης για δεύτερη συνεχόμενη Κυριακή προβληματίζει,διότι και με τη Λάρισα προηγήθηκε και έχασε το παιχνίδι με ανατροπή,και χθες συνέβη το ίδιο με τον Ολυμπιακό.Ο Θρύλος στην επίθεση εχει πολύ γρήγορα πιστόλια κι αν σε βρούνε μπόσικο στο δεκατο του δευτερολέπτου μπορούνε να σε σκοτώσουνε.Σην άμυνα εμφανίστηκε ο “συνταξιούχος” Αβραάμ ο οποίος εμπνέει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη από τον εγκληματία Μεριά. Τέλος ο Σεμέδο “κατάπιε” τον Ιντέγε ο οποίος δεν είχε ούτε μία τελική σε ολόκληρο τον αγώνα. Από τον Άρη διακρίθηκε ο Ντιεγκινι ο οποίος είναι σπουδαίος επιθετικός και με μεγάλη ταχύτητα.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να μην ικανοποιεί αλλά πιστεύω οτι σύντομα θα βρει το ρυθμό του θα μαρσάρει,θα απελευθερωθούν τα άλογα,και θα παίξει ανάλογα με τις δυνατότητές του.Πάντως έστω και μέτριος είναι πρώτος. Μέχρι στιγμής τη διαφορά την κάνει η προσωπικότητα ορισμένων παιχτων και το πρεστίζ της φανέλας του “Θρύλου” σε όλα τα ματς.