Οι Lakers το αφεντικό της πόλης… Σωτήρης Βάζελος

Κυριακή βράδυ όλα τα βλέμματα των φίλων της πορτοκαλί θεάς στράφηκαν στο staples center για την ματσαρα κορυφής των Clippers με τους Λεικερς. Οι λιμνάνθρωποι πήραν το derby γοήτρου με 112-103 και στρογγυλοκάθησαν για τα καλά στην πρώτη θέση της δυτικής περιφέρειας με ρεκόρ 49-13.Το ματς ήταν ιδιαίτερα σκληρό και πήραμε μια αίσθηση για το τι θα δούμε στα playoff καθώς ο τελικός της Δύσης δύσκολα θα ξεφύγει από το συγκεκριμένο ζευγάρι.
Με τον Davis να σκοράρει 30 πόντους και να βάζει τους γηπεδούχους μέσα στα καλάθια,τον Bradley αφανή ήρωα που κράτησε ζωντανούς στο πρώτο ημίχρονο τους φιλοξενούμενους όπου έφθαναν να χάνουν μέχρι και με 11 πόντους διαφορά και φυσικά τον βασιλιά LeBron να σκοράρει 28 πόντους,με 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ πήραν δεύτερο σερί derby μετά την νίκη επί των Bucks την Παρασκευή το βράδυ.
O Leonard βρέθηκε σε μέτρια αγωνιστική κατάσταση και πήρε μπρος στην τελευταία περίοδο όπου ήταν ήδη πολύ αργά για να αλλάξει η κατάσταση στο παρκέ,καθώς η διαφορά είχε παγιωθεί περίπου στους 10 πόντους για την ομάδα του Φράνκ Βόγκελ από τα μέσα της 3ης περιόδου.
O Paul George με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων αλλά η αστοχία από την περιφέρεια με 22% μόλις στα τρίποντα καθώς και τα αβίαστα λάθη ειδικά στο ένας εναντίον ενός στοίχισε στην ομάδα του Doc Rivers ακόμα μια νίκη μέσα στην χρόνια απέναντι στους LAKERS.
Έτσι αναμένουμε με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον αυτό το ζευγάρι στους τελικούς της Δύσης καθώς οι συμπολίτες σίγουρα θα θέλουν να γίνουν το αφεντικό της πόλης ενώ παράλληλα η μονομαχία Leonard εναντίον LeBron αναμένεται να μας καθηλώσει.