Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε…. ΑΕΚ λέω και κλαίω

Τεράστια ευκαιρία της ΑΕΚ να ξεκινήσει δυναμικά σήμερα ξέροντας ήδη τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων και να δείξει ότι δεν θα αγχωθεί να πάρει Ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ο Άρης έχασε, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φέρει ισοπαλία σε δικό του παιχνίδι οπότε ένα θετικό αποτέλεσμα μέσα στην Τούμπα θα είναι μια πολύ καλή αρχή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και στο 3ο λεπτό μετά από φάουλ του Σβαμπ έφερε την μπάλα μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ και ο Ζίβκοβιτς σούταρε από τα αριστερά και έκανε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Νωρίς νωρίς κατάφερε η Ένωση να δεχτεί γκολ και να κυνηγάει το σκορ. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κερδίζουν έδαφος και να απειλούν με στημένες φάσεις χωρίς να απειλεί όμως ιδιαίτερα. Η ΑΕΚ σε όλο το παιχνίδι πιέζει ψηλά αλλά επιθετικά δεν μπορεί να δημιουργήσει φάσεις και ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε λάθος της Ένωσης και έκανε το 2-0 στο 30ο λεπτό. Για καλή μας τύχη η φάση εξετάστηκε από το Var που έδειξε ότι ο Ελ Καντουρι χρησιμοποιεί το χέρι του σε κοντρόλ πριν δώσει την ασίστ για το 2-0.

Καθοριστική απόφαση που μπορεί να κρίνει το ματς. Η ΑΕΚ είναι ακόμα στο παιχνίδι και πρέπει να ανεβάσει την απόδοση της ώστε να μπορεί να ισοφαρίσει. Έχει διορθώσει την κυκλοφορία της μπάλας και δείχνει ότι πατάει καλύτερα στα πόδια της. Στις καθυστερήσεις σε μια εξαιρετική κάθετη πάσα από τον Μάνταλο στον Ολιβέιρα, ο τελευταίος πλάσαρε τον Πασχαλάκη και ισοφάρισε σε 1-1 στο καλύτερο χρονικά σημείο για την Ένωση.

Ξεκινώντας το 2ο ημίχρονο, στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Πάοκ κατάφερε να σκοράρει πάλι νωρίς του ημιχρόνου, με ασίστ του Τζόλη και γκολ του Σφιντέρσκι κάνοντας το 2-1. Πολύ μεγάλη ευκαιρία του Ανσαριφάντ με δυνατό σου στο 50ο λεπτό. Η Ένωση είναι αναγκασμένη να κυνηγάει το σκορ πάλι στο παιχνίδι και αυτό την κάνει να μην λειτουργεί σωστά και να κάνει λάθη και βιαστικές κινήσεις. Το ρολόι δείχνει 65ο λεπτό και η ΑΕΚ έχει πάρει τα ηνία και κρατάει μπάλα, προσπαθώντας να βρει κάποιο κενό στην άμυνα του ΠΑΟΚ, με τους γηπεδούχους να είναι πάντα επικίνδυνοι να βάλουν κι’άλλο γκολ.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να διατηρήσει το υπέρ του σκορ ενώ η Ένωση έχει ανέβει αρκετά με ρίσκο στην άμυνα της και αυτό φάνηκε στο 81ο λεπτό με τεράστια ευκαιρία από τον Κρμενττσικ που δεν κατάφερε να σκοράρει και να κάνει το 3-1. Οι παίκτες του Χιμένεθ προσπαθούν αλλά δεν βρίσκουν το σωστό τρόπο ώστε να απειλήσουν και να ισοφαρίσουν και ξαφνικά ο ΠΑΟΚ στην αντεπίθεση, σε έναν πολύ ωραίο συνδυασμό ο Κρμενττσικ πασάρει στον Ζιβκοβιτς και ο τελευταίος έκανε το 3-1 και στην ουσία τελειώνει τον αγώνα και δίνει την νίκη στον γηπεδούχο ΠΑΟΚ. Τέλος του παιχνιδιού με νικητή τον ΠΑΟΚ.

Σήμερα χάσαμε αλλά η ομάδα προσπάθησε, έβγαλε αντίδραση και στις λεπτομέρειες ηττήθηκε με 3-1 ενώ θα μπορούσε να ήταν και 2-2. Εννοείται δεν είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα αλλά δεν μπορώ να ακυρώσω την προσπάθεια των παικτών και πιστεύω ότι αν συνεχίσει έτσι θα καταφέρει να πάρει ένα από τα Ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Επόμενο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στις 4 Απριλίου…ο Χιμένεθ έχει τον χρόνο να οργανώσει την ομάδα και να περιμένει και τους υπόλοιπους παίκτες που θα γυρίσουν από τους τραυματισμούς τους.