Στο ρελαντί….ΑΕΚ λέω και κλαίω

Στην σημερινή αναμέτρηση η Ένωση ήθελε ένα σκορ πρόκρισης ώστε να μην μπει σε μπελάδες η άγχος στον επαναληπτικό αγώνα. Τα κατάφερε άλλα χωρίς να παίξει καλή μπάλα, το αποτέλεσμα βέβαια μετράει.

Για καλή της τύχη στην 1η φάση του αγώνα δύο 7ο λεπτό, ο Τάνκοβιτς έκανε την σέντρα, ο Λόπες γύρισε την μπάλα με το κεφάλι και σε κενή εστία ο Σιμάνσκι κάνει το 1-0. Ο Απόλλων χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 10′ με τον Τσιντωντα να αποκρούει ενστικτωδώς. Η συνέχεια του αγώνα οι ομάδες δεν κάνετε ιδιαίτερες φάσεις και ήταν ένα παιχνίδι κέντρου. Το 1ο ημίχρονο τελείωσε!

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε αλλά ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε, χωρίς διάθεση με τον Απόλλων να αμύνεται σωστά και να κρατάει την ΑΕΚ μακρυά από την περιοχή του. Φτάσαμε στο 79ο λεπτό για να κάνουν φάση οι γηπεδούχοι με σέντρα του Λιβάι Γκαρσία, στον Σάκχοφ όπου με προβολή στέλνει στην μπάλα άουτ. Η Ένωση ανεβαίνει, πιέζει και στο 86′ κάνει το 2-0 με πλασεδάκι του Λιβάι Γκαρσία και με αυτό το γκολ νομίζω ότι καθαρίζει από σήμερα την πρόκριση στην επόμενη φάση.Την τελευταία φάση ο Κάλισιρ κάνει ένα σουτ αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

Τέλος της αναμέτρησης με νικήτρια την ομάδα της ΑΕΚ, κάνοντας την 5η σερί νίκη και εξασφαλίζοντας για μένα από σήμερα την πρόκριση στην επόμενη φάση!

Η ομάδα χωρίς να πιάσει καλή απόδοση κέρδισε εύκολα τον Απόλλων και τώρα την Κυριακή παίζει ντέρμπι στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ.