Αρχική Τελευταία στιγμή απέφυγε το σουτζούκ λουκούμ της Λαμίας! | Το κλεμμένο Smart της Σαλονίκης

ΤΕΛΕΥΤΑΊΑ ΣΤΙΓΜΉ ΑΠΈΦΥΓΕ ΤΟ ΠΙΚΡΌ ΣΟΥΤΖΟΎΚ ΛΟΥΚΟΎΜ ΤΗΣ ΛΑΜΊΑΣ!

Η δικαίωση από το δικαστήριο της επιτροπής εφέσεων για την περίπτωση της πολύ ιδιοκτησίας του ΠΑΟΚ με την Ξάνθη, ήταν ένα γεγονός που το υποδέχτηκε με μεγάλη ικανοποίηση σύσσωμη η οικογένεια του Δικεφάλου ωστόσο σε καμία περίπτωση αυτό από μόνο του δεν ήταν σε θέση να αποπροσανατολίσει τους Θεσσαλονικείς από τον μεγάλο τους φετινό στόχο, δηλαδή αυτόν της κατάκτησης του κυπέλλου Ελλάδος για την περίοδο 2020 – 21.

Αργά το απόγευμα της Τετάρτης ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε την ομάδα της Λαμίας στο γήπεδο της Τούμπας θέλοντας να τσεκάρει το εισιτήριο του για τα ημιτελικά. Πρόκειται για μία από τις δύο αναμετρήσεις μεταξύ των ομάδων στις οποίες η αυτοσυγκέντρωση των ποδοσφαιριστών θα έπαιζε καθοριστικό ρόλο σ’ ότι είχε να κάνει σχέση με την παρουσία τους σε λίγους μήνες στον τελικό του ΟΑΚΑ.

Η ομάδα από τη Φθιώτιδα στο παρελθόν έχει κάνει 2 ποδοσφαιρικές κηδείες για το θεσμό του κυπέλλου τόσο με τον Ολυμπιακό όσο και με τον Παναθηναϊκό. Επομένως η προσοχή των ασπρόμαυρων ήταν επιβεβλημένη. Καιρός για πειράματα και για rotation δεν υπήρχε για τον Πάμπλο Γκαρσία.

Ο Δικέφαλος ήθελε από τον πρώτο κιόλας παιγνίδι, να εξασφαλίσει ένα σκορ πρόκρισης .Κάτι παρόμοιο εξάλλου είχε κάνει και στον αγώνα του με την ΑΕΛ όπου το 5 0 του πρώτου αγώνα έκανε τη ρεβάνς ,διαδικαστικού χαρακτήρα υπόθεση.

Η ενδεκάδα των θεσσαλονικέων ήταν η εξής.

Πασχαλάκης κάτω από την εστία, Vieirinha και Rodrigo Suarez πίσω στις πλευρές ενώ στο κέντρο της άμυνας ο Ίνγκανσον με τον Crespo. Στα χαφ ο Τσιγγάρας με τον Στέφαν Σβάμπ, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Τζόλης στις μπροστινές πλευρές ενώ στην κορυφή ο Πολωνός Κάρολ Σβιντέρσκι.

Ο διαιτητής Βάτσιος με το που σφύριξε το εναρκτήριο λάκτισμα ,με τίποτα δε μπορούσε να φανταστεί πως στο πρώτο τέταρτο θα είχαμε έναν καταιγισμό τερμάτων και από τις δύο ομάδες. Χαριτολογώντας θα λέγαμε πως ήταν η χαρά των στοιχηματικών.

Μόλις στο 3ο λεπτό και στην πρώτη επίσκεψη των ασπρόμαυρων στην περιοχή της Λαμίας, ο ρούκι του ΠΑΟΚ Χρήστος Τζόλης δήλωσε παρών στο ραντεβού του με το γκολ, παίρνοντας το ριμπάουντ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων, κάνοντας το 1 0.

Η χαρά των γηπεδούχων όμως δεν κράτησε για πολύ ώρα. Μετά από 10 λεπτά ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης με υπέροχη απόκρουση με τά ακροδάχτυλα του έστειλε την μπάλα κόρνερ, ύστερα από φοβερού σουτ του Αραμπούλι. Η ολιγωρία όμως για μία ακόμη φορά των γηπεδούχων στην άμυνα τους , έφερε τον Αντέζο να χρίζεται σκόρερ και το ματς στο 1 1.

Ο Στέφαν Σβάμπ στο 20 έδωσε το προβάδισμα στους ασπρόμαυρους και μετά από 5 λεπτά η Λαμία ξανά ισοφάρισε με τον Μπεχαράνο.

Αν και ο δικέφαλος ήταν aggressive στο ξεκίνημα, δηλαδή έπαιζε με δύναμη και πάθος ωστόσο στην πίσω γραμμή του ήταν εντελώς ΚΟΎΚΟΥ. Η ανισορροπία ,η αφέλεια ,η έλλειψη προσήλωσης και η αδυναμία του στις στατικές φάσεις αποτελούσαν το σήμα κατατεθέν για άλλη μία φορά. Τα αμυντικά ποδοσφαιρικά καρκινικά κύτταρα ,εκείνα τα οποία σκότωναν οποιαδήποτε επιθετική δημιουργία, είχαν διαμορφώσει τελικά το σκορ ημιχρόνου στο 2-2.

Οι γηπεδούχοι μετά την ισοφάριση, έχασαν την επιθετική ορμή που είχαν στο ξεκίνημα ,απόρροια των δύο ανόητων τερμάτων που δέχτηκαν. Ο Ισλανδός Ίνγκανσον σαφώς ήταν σε πολύ άσχημη μέρα και κάθε του κίνηση με την μπάλα προκαλούσε ανασφάλεια στους συμπαίκτες του.

Ένα χορταστικό από κάθε άποψη 1ο μέρος, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται δύο φορές και να ισσοφαρίζεται άλλες δύο στο καπάκι. Οι φιλοξενούμενοι ,αν και κατέβηκαν με 7 ελλείψεις,εστιάζοντας περισσότερο στο στόχο της παραμονής στην κατηγορία ωστόσο κάτι τέτοιο δε φάνηκε να το εκμεταλλεύονται οι Θεσσαλονικείς.Θα λέγαμε μάλιστα πως με το παιγνίδι τους πείσμωσαν τους Λαμιώτες και τους έκαναν να πιστέψουν πως μπορούσαν να φύγουν μ’ ένα πολύ καλό αποτέλεσμα από το γήπεδο της Τούμπας. Εξάλλου το γεγονός ότι αντιμετώπιζαν έναν μπλαζέ ΠΑΟΚ με υφάκι και με μία άμυνα η οποία θύμιζε Ελβετικό τυρί ,ενίσχυε την όποια αισιοδοξία τους.Η αλλαγή φιλοσοφίας στο ημίχρονο από τον Πάμπλο Γκαρσία προς τους παίκτες του έμοιαζε μονόδρομος. Δεκαπέντε περίπου λεπτά ήταν αρκετά προκειμένου να μας λυνόταν η απορία.

Στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου μέρους το οριζόντιο δοκάρι στάθηκε εμπόδιο σε μια υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Αμρ Ουάρντα.

Ο νεαρός Τσιγγάρας ,σε τίποτα δε θυμίζε με την εμφάνιση του αυτή της Λάρισας. Ο Πάμπλο παρόλα αυτά τον κράτησε στο παιγνίδι γιατί ήθελε τα τρεξίματα του.Έτσι πέρασε στον αγώνα τους Κρμέντσικ και Ομάρ Ελ Καντούρι στις θέσεις των Σβάμπ και Σφιντέρσκι.

Ήταν μία χρυσή αλλαγή για το Δικέφαλο αυτή του Τσέχου μιας και ο συγκεκριμένος γέμιζε την περιοχή του αντιπάλου του κάτι που δεν μπορούσε να κάνει ο Πολωνός.

Έπειτα λοιπόν από δική του προσπάθεια επιχειρώντας σουτ προς την εστία,κέρδισε το rebound Ο Τζόλης και ο ηλεκτρονικός πίνακας του γηπέδου , έγραψε το 3-2.

Ο χορός των τερμάτων όμως δεν έλεγε να σταματήσει. Ένα τέταρτο golf του Τσέχου ακυρώθηκε ως οφσάιντ ενώ ένα άλλο του Ροντρίγκο Σοάρες μέτρησε ως έγκυρο αλλά και ως ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΌ. Ο Βραζιλιάνος λίγο έξω από την περιοχή του αντιπάλου, έκανε μία πλήρη περιστροφή γύρω από τον εαυτό του, έσκαψε την μπάλα στέλνοντας την στις αράχνες της Εστίας του Αθανασόπουλου. Το σκορ στο 4 2 πλέον έδινε άλλον τόνο αισιοδοξίας στους γηπεδούχους.

Επειδή όμως το 5-2 σαφώς είναι καλύτερο από το 4-2,ο κύριος με το όνομα γλωσσοδέτη ,όπλισε από μέση απόσταση στέλνοντας την μπάλα ν’ αναπαυτεί βαθιά στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

Ο ΠΑΟΚ παραλίγο γλίτωσε το εγκεφαλικό και οι οπαδοί του το έμφραγμα. Τελευταία στιγμή απέφυγε να φάει το ΠΙΚΡΌ ΣΟΥΤΖΟΎΚ ΛΟΥΚΟΎΜ πού πήγε να τον κεράσει η ομάδα της Λαμίας. Επιθετικά η ομάδα δεν είχε πρόβλημα καθώς υπήρχαν αρκετές αξιόπιστες λύσεις. Το πρόβλημά της όμως είναι η έλλειψη σοβαρότητας στις στημένες φάσεις και γενικά στα μαρκαρίσματα της πίσω ζώνης.

Κανόνας όμως είναι στο ποδόσφαιρο πως η καλή άμυνα ξεκινάει πάντα από την επίθεση.