Θυμήθηκε πως είναι ΑΕΚΑΡΑ!!! ΑΕΚ λέω και κλαίω

Δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια πλέον για την ΑΕΚ……Μία ήττα θα μας απομακρύνει ακόμη περισσότερο από την Ευρώπη….

Ο Άρης αντίθετα είναι στους 54 βαθμούς, 6 περισσότερους από την Ένωση και δύσκολα θα χάσει μία θέση από την έξοδο στην Ευρώπη. Η  νίκη είναι μονόδρομος για την ομάδα όχι μόνο για βαθμολογικούς λόγους αλλά και για λόγους ψυχολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Τσιντώντας, Λόπες, Νεντελτσιάρου, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς, Τάνκοβιτς, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ.

Οι παίκτες της Χιμένεθ μπήκαν δυναμικά με διάθεση να κρατήσουν την μπάλα και να δημιουργήσουν και ήδη πιέζουν τον Άρη από τα πρώτα λεπτά κιόλας. Και ο αγώνας μας ξεκινάει καλά αφού ο Λόπες ανατράπηκε από τον Ρόουζ και στο 11ο λεπτό ο Τάνκοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-1. Επιτέλους η Ένωση προηγείται σε ματς και δεν θα αναγκαστεί να κυνηγάει το σκορ, και αυτό μόνο καλό θα κάνει στην ψυχολογία των παικτών της.

Μετά το γκολ ο Άρης ανέβασε την απόδοση του και πιέζει αυτός την Αεκ πλέον, δημιουργώντας φάσεις χωρίς όμως να κινδυνεύσει ο Τσιντώντας. Στο 280 λεπτό μετά από πίεση του Ανσαριφάντ, έκλεψε και έδωσε πάσα στον Σιμάνσκι όπου φτάνοντας τετ α τετ με τον Κουέστα έδωσε έξυπνη πάσα πάρε-βάλε στον Βασιλαντωνόπουλο όπου έκανε μία φοβερή κούρσα βρέθηκε εκεί που έπρεπε ώστε να κάνει το 0-2 και να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην Ένωση.

Και πριν καλά καλά το καταλάβουμε, μετά από εξέταση var, ορθώς έδωσε πέναλτι πού έγινε προβολή στον Γαλανόπουλο και ο Ανσαριφάντ έκανε το 0-3 στο 36ο λεπτό. Ίσως το πιο αποτελεσματικό αλλά και το πιο πειστικό ημίχρονο της Ένωσης φέτος! Πολύ επικίνδυνη επιθετικά, κυρίαρχη στο κέντρο και ήρεμη αμυντικά!

Το ημίχρονο τελείωσε με την Ένωση να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα καθαρό 0-3 που της δίνει τεράστιο πλεονέκτημα για νίκη σήμερα.

Το 2ο ημίχρονο άρχισε, τον Άρη να δείχνει ότι θέλει να βγάλει αντίδραση και να μειώσει το σκορ, με την Ένωση να προσπαθεί να κρατήσει μπάλα και να διαχειριστεί το σκορ. Και αφού στο 52′ ο Μπερτόλιο ανησύχησε τον Τσιντώντα, στο 56ο λεπτό ο Μαντσίνι κατάφερε να σκοράρει με σουτ και να κάνει το 1-3. Πολύ ωραίο παιχνίδι, με την μπάλα το τελευταίο διάστημα να είναι πάνω-κάτω με τις δυο ομάδες να παίζουν ωραία μπάλα, με κόντρα επιθέσεις.

Ήδη το ρολόι δείχνει το 75ο λεπτό και οι φιλοξενούμενοι δείχνουν να κρατάνε το σκορ και το παιχνίδι στα χέρια τους. Βέβαια με την ομάδα μας δεν μπορείς ΠΟΤΕ να είσαι σίγουρος, γιατί με ένα γκολ ο Άρης και κάνοντας το 2-3….το 3-3 μετά είναι πολύ εύκολο να γίνει.

Τα τελευταία λεπτά έχουν ακόμα καλό ρυθμό και οι ομάδες έχουν ευκαιρίες να σκοράρουν αλλά χωρίς να το καταφέρουν.

Τέλος του αγώνα με την Ένωση να παίρνει μία πολύ μεγάλη νίκη μέσα στην έδρα του Άρη και να δείχνει σημάδια βελτίωσης. Ο Χιμένεθ είχε προετοιμάσει άψογα την ομάδα και φάνηκε πολύ διαβασμένος σε σχέση με τον Άκη Μάντζιο.

Κομβική αυτή η νίκη για την ΑΕΚ, που για να έχει αντίκρυσμα θα πρέπει να συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό και την ίδια εμφάνιση παίρνοντας και τα 2 επόμενα ματς εντός έδρας με Αστέρα και Παναθηναϊκό ώστε να φτάσει στους 57 βαθμούς και βλέποντας τα άλλα αποτελέσματα να μπορέσει να σώσει την χρονιά με έξοδο στην Ευρώπη.