Ξυπνήστε πριν είναι πολύ αργά…. ΑΕΚ λέω και κλαίω

Τα ψέμματα τελείωσαν….. Τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος με την Ένωση να δοκιμάζεται εκτός έδρας, με την ομάδα του Βόλου. Δεν επιτρέπεται να χάσει βαθμούς σήμερα ώστε να πάει στα play off με την καλύτερη ψυχολογία αλλά και με την μέγιστη συγκομιδή βαθμών.

Για πάμε τώρα στον αγώνα…. Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά πιέζοντας τον Βόλο χωρίς βέβαια να μπορέσει να κάνει κάποια φάση που να απειλήσει. Περνώντας ο χρόνος οι γηπεδούχοι πήρα την κατοχή, βάζοντας την Ένωση στα καρέ της, προσπαθώντας να σκοράρουν με τα κόρνερ όπου στα πρώτα 15λεπτα έχουν κερδίσει ήδη τρία. Πάρα πολύ κακό ματς κι απ’ τις δυο ομάδες. Η ΑΕΚ ανεβαίνει στο γήπεδο και προσπαθεί να επιτεθεί, με καλύτερη φάση του Γκαρσία που από κόντρα παραλίγο να μπει γκολ.

Και εκεί που λέγαμε ότι θα τελειώσει το ημίχρονο και μας είχαν πονέσει τα μάτια από το φοβερό θέαμα, ο Μιτάι μετά από τραγικό λάθος έκανε πέναλτι και έδωσε την δυνατότητα στον Βόλο να προηγηθεί με τον Δουβίκας. Και… 1-0 στο 48ο λεπτό και τέλος για το 1ο ημίχρονο. Τραγική η εικόνα των φιλοξενούμενων που πρέπει να προσπαθήσουν πολύ για να γυρίσουν το παιχνίδι.

Ξεκίνημα με 2 αλλαγές για την ΑΕΚ, ώστε να μπορέσει να κρατήσει λίγο την μπάλα με τον Σακχοφ και τον Σβάρνα να δώσει μεγαλύτερη σιγουριά στην αμυντική λειτουργία. Καλή στιγμή για την ΑΕΚ με τον Αλμπάνη να βρίσκει τον Ολιβέιρα με την μπάλα να πηγαίνει άουτ.

Η Ένωση προσπαθεί αλλά δεν έχει καταφέρει να ισοφαρίσει το ματς με τον χρόνο φτάνει στο 75ο λεπτό. Οι παίκτες του Χιμένεθ είναι απογοητευτικοί χωρίς νεύρο, χωρίς ενέργεια, χωρίς πάθος! Το παιχνίδι τελείωσε και ο Βόλος ΞΑΝΑ κέρδισε την ΑΕΚ με 1-0 όπως στο Κύπελλο.

Τα λόγια είναι περιττά! Η σημερινή εικόνα ήταν τραγική και νομίζω ότι η ομάδα χρειάζεται ένα ηλεκτροσόκ να για να μπορέσει να μπει στα play off και να διεκδικήσει την 2η θέση.