Αγχωτική νίκη το Τριφύλλι ..

Ο Παναθηναϊκός έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος της αναμέτρησης απέναντι στην Φενέε του Ζοτς αλλά τελικά κατάφερε να πάρει την νίκη και να φθάσει το ρεκόρ του σε 9-5 με συνέπεια να παραμένει μέσα στην οχταδα.
Στο πρώτο σκέλος της αναμέτρησης Καλάθης και Φριντέτ κρατούσαν το τριφύλλι επιθετικά αλλά στην άμυνα η ομάδα για ακόμα ένα ημίχρονο χώλενε.Οι 44 πόντοι που δέχτηκαν φανερώναν την ανάγκη για πιο σκληρή άμυνα.
Έτσι οι πράσινοι μπήκαν φουριόζοι στην 3η περίοδο και κατάφεραν να πάρουν διαφορά μέχρι και 13 πόντους αλλά στο τέλος με τα παιδαριώδη λάθη τους,πήγαν να δώσουν το ματς στους Τούρκους.Τέλος καλό όλα καλά που λέει και ο σοφός λαός μας με τους παίκτες του Πιτίνο να έχουν επιτέλους 10 ριμπάουντ παραπάνω από τον αντίπαλο,να έχουν εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα με 60,6% και σε τρομερή μέρα τον Φριντέτ που ήταν ψύχραιμος στο τέλος με τις βολές.
Το παγωμένο ΟΑΚΑ  σαφώς και δεν βοήθησε την ομάδα να βρεί ρυθμό απο τον κόσμο της αλλά ελπίζουμε το πάθημα να γίνει μάθημα προς όλους και στο επόμενο μεγάλο ματς εντός εδράς στις 26 του Δεκέμβρη απέναντι στην Ρεάλ οι φίλαθλοι να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων.

Τα 19 λάθη της ομάδας πρέπει να προβληματίσουν το τεχνικό team καθώς και το κακό ποσοστό στα τρίποντα στο χθεσινό αγώνα ώστε να παρουσιαστούν έτοιμοι και ανταγωνιστικοί αύριο το βράδυ στην πιο φορμαρισμένη ομάδα της διοργάνωσης την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου.