Έχασε για ακόμη μια φορά ο Παναθηναϊκός – E Τσαρτσάνη

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ζαλγκίρις, από την οποία και ηττήθηκε με 82-69, συνεχίζοντας το σερί των άσχημων εμφανίσεων. Οι Πράσινοι εξακολουθούν να προβληματίζουν με την απόδοση τους και ακόμα και η αλλαγή προπονητή δεν φαίνεται να σώζει την κατάσταση. Είναι γεγονός ότι βρίσκονται πλέον στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague και μοιάζει πια ακατόρθωτη η πρόκρισή τους στο Final Four.

Το ανησυχητικότερο όλων είναι η αστάθεια και η αδυναμία των παικτών να κρατήσουν σταθερό το τέμπο της απόδοσης τους και να υπερασπιστούν το υπέρ τους σκορ. Αυτοί ήταν άλλωστε και οι λόγοι που οδήγησαν στην ήττα από την Ζαλγκίρις, καθώς κατά κοινή ομολογία οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο μπήκαν πιο δυνατά στο ματς σε σύγκριση με τους γηπεδούχους. Οι Πράσινοι στα 2 πρώτα δεκάλεπτα έλεγχαν πλήρως την άμυνα και το transition game, που σε συνδυασμό με τις εμπνευσμένες ενέργειες του Θανάση Αντετοκούνμπο έδωσαν από νωρίς διψήφια διαφορά στο σκορ (16-26).

Ωστόσο στο 3ο δεκάλεπτο μπήκε ένας τελείως διαφορετικός Παναθηναϊκός, που έκανε τραγικά λάθη, έδωσε την δυνατότητα στην Ζαλγκίρις να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και δεν ευστόχησε σε κανένα σουτ των πρώτων λεπτών. Ουσιαστικά το αγωνιστικό πρόσωπο του δεύτερου ημιχρόνου πλήρωσε στο τέλος ο Παναθηναϊκός, καθώς η Ζαλγκίρις έκλεισε καλύτερα την δική της άμυνα και είχε ένα συντριπτικό ποσοστό στα τρίποντα. Οι γηπεδούχοι από τα μέσα του παιχνιδιού βρήκαν την απόλυτη ισορροπία μεταξύ της απόδοσης και της αποτελεσματικότητάς τους, εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική ασυνέπεια των φιλοξενούμενων και τους οδήγησαν σε πολλά λάθη και σε λύσεις ανάγκης που όπως όλα έδειξαν δεν δούλεψαν σωστά για τον Ρικ Πιτίνο και την ομάδα του.

Μετά και από αυτή την ήττα ο Παναθηναϊκός καλείτε να κάνει αγώνα δρόμου για να ανατρέψει τα εις βάρος του στατιστικά, καθώς έχει την 3η χειρότερη επίθεση στη Euroleague, με 77.4 πόντους ανά ματς, και για να καταφέρει να τελειώσει τουλάχιστον με ψηλά το κεφάλι την φετινή ευρωπαϊκή του πορεία.

Πιτίνο: «Θα γίνουμε υγιείς, θα βελτιωθούμε!»

Ο Ρικ Πιτίνο στις δηλώσεις που παραχώρησε στους δημοσιογράφους, μετά την λήξη του αγώνα με την Ζαλγκίρις, σχολίασε τα δύο αγωνιστικά πρόσωπα της ομάδας του, εξέφρασε ωστόσο, και την αισιοδοξία του για τις επόμενες εμφανίσεις στην συνέχεια της διοργάνωσης.

Χαρακτηριστικά ο Ιταλοαμερικανός τεχνικός είπε: «Τρομερή ατμόσφαιρα, τρομερό γήπεδο. Ήταν το καλύτερο πρώτο ημίχρονο από την ώρα που έχω έρθει. Κυκλοφορήσαμε καλά την μπάλα, παίξαμε καλά στην άμυνα. Μετά είδαμε γιατί χάνουμε τα παιχνίδια στο δεύτερο ημίχρονο. Κάναμε κακές πάσες, δεν τηρήσαμε τους ρόλους στην επίθεση. Οι παίκτες μας έδειξαν πως έπαιξαν χωρίς πειθαρχία κάποιες στιγμές. Πρέπει να μάθουμε πως να γυρίζουμε τα παιχνίδιαα εκτός έδρας και να κερδίζουμε. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το πρώτο μέρος και ιδιαίτερα απογοητευμένος με το δεύτερο. Τους έσπρωξαν στο ζωγραφιστό, αλλά μετά το κάναμε αυτό μακριά από την ρακέτα.

Κάναμε λάθη επιθετικά. Προσπαθήσαμε να παίξουμε σε post καταστάσεις μακριά από την ρακέτα και αυτό δεν μπορεί να δουλέψει σε μία ομάδα όπως αυτή. Στο πρώτο μέρος δημιουργήσαμε τις καταστάσεις που έπρεπε, στο δεύτερο μας οδήγησαν σε παγίδες και σε σουτ, που δεν είναι το δυνατό μας σημείο. Γυρίσαμε σε αυτά που αναγκάζουν αυτή την ομάδα να χάνουν εκτός έδρας. Ήταν ακόμα ένα μάθημα, θα προσπαθήσουμε να το διορθώσουμε στα επόμενα παιχνίδια.

Θα γίνουμε υγιείς, θα βελτιωθούμε. Θέλουμε το επίπεδο μας να συμβαδίζει με το πνεύμα των φιλάθλων μας. Είδαμε ανθρώπους να οδηγούν έξι μέρες για να έρθουν να μας δουν. Θα μπει στην ομάδα και ο Πέιν, τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα στο σουτ. Ευχαριστώ».