Η Ρεάλ πήρε το Ντέρμπι… ΣΩΤ ΒΑΖΕΛΟΣ

Για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας η βασίλισσα με κορυφαίους τους Randolph και Deck νίκησε στo WiZink Center την Μπαρτσελονα με 86-76 στην επιστροφή του Nikola Mirotic στα παλιά του λημέρια.Οι φίλαθλοι των υποδέχτηκαν όπως ήταν φυσικό με έντονες αποδοκιμασίες ενώ κάθε στιγμή που ακουμπούσε την μπάλα υπήρχε και το ανάλογο πικάρισμα.
Η Ρεάλ μπήκε εντυπωσιακά και με ορμή ώστε να δείξει από την αρχή ότι το derby θα γίνει δικό της και την βρήκε μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ
32-14.Πολλοί πίστεψαν ότι θα έχουμε μονάχα έναν πρωταγωνιστή στην αναμέτρηση αλλά οι μπλαουγκράνα είχανε διαφορετική άποψη.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο έκαναν ένα επιμέρους σκορ 16-36 και αυτό είχε σαν συνέπεια το ημίχρονο να κλείσει με αυτούς μπροστά στο σκορ με 48-50.Εάν και η απουσία του Κλαβέρ φάνηκε ξεκάθαρα το ματς ήρθε τούμπα χάρη στους Mirotic και Tomic που σκόραραν,μάζευαν ριμπάουντ και έπαιζαν ορθολογικά σε άμυνα και επίθεση.Έστειλαν έξυπνα την μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό και εκμεταλεύτηκαν το pressing ψηλά στην άμυνα τους.
Στην έναρξη του δεύτερου σκέλους της αναμέτρησης οι Μαδριλένος ξαναμπήκαν πολύ δυνατά σε ένα τρελό παιχνίδι και έκαναν ένα 13-0 σερί ενώ πήραν κεφάλι με 61-50.Ο Nτέκ ο οποίος συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις μετά το παγκόσμιο κύπελο της Κίνας,πήρε από το χέρι τους συμπαίκτες ώστε να τελειώσει η 3η περίοδος με 71-64.
Το βαρύ όπλο των Καταλανών ο Higgins βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα εχωντας μόλις 2/12 σουτ εντός πεδίας στα 25 λεπτά που περίπου αγωνίστηκε ενώ και ο Davies ήταν για ακόμα ένα ματς σκιά του περσινού καλού του εαυτού.Το ματς έληξε με 86-76 σε μια 4η περίοδο πιο ισορροπημένη αλλά με την Ρεάλ να κρατά την διψήφια διαφορά που σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος της κανονικής περιόδου ίσως και να παίξει τον ρόλο της.Στην μάχη των πάγκων ο Λάσο ανώτερος του γερό Πέσιτς σε τακτική και διαχείρηση ενώ η λογική λέει πως αυτές οι 2 ομάδες θα κοσμούν το F4 της Κολωνίας τον Μάιο.Οι γηπεδούχοι μετρούν ρεκόρ 5-3 με την νέα τους νίκη ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 6-2…