Λύγισε στο τέλος ο Ολυμπιακός- Ε. Τσαρτσάνη

Παρόλο που ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι στην Μαδρίτη και ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικός, στο τέλος η Ρεάλ κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη.

Οι Ερυθρόλευκοι χάρη στον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη και στον Γιώργο Μπόγρη κατόρθωσαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα να προηγηθούν. Ωστόσο η Ρεάλ είχε σε όλο το ματς πάντα περισσότερες λύσεις τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα. Εάν μάλιστα συνυπολογίσουμε και την απουσία του Μιλουτίνοφ μπορούμε εύκολα να καταλάβουμε γιατί οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να κλέψουν την νίκη από τους Μαδριλένους.

Ταβάρες, Ράντολφ και Αγιόν για τους γηπεδούχους ήταν αυτοί που έκαναν την μεγαλύτερη ζημιά στους φιλοξενούμενους και πήραν τα ηνία όταν χρειάστηκε να ανεβάσουν απόδοση για να εξασφαλίσουν την νίκη. Ειδικά ο Αγιόν ήταν αξεπέραστος στο low post και κατά διαστήματα αύξανε μόνος του την διαφορά στο σκορ. Από την άλλη Ουίλιαμς Γκος και Πρίντεζης ήταν πάντα εκεί για να μειώσουν. Κατά διαστήματα μάλιστα ο Πρίντεζης με συνεχόμενα καλάθια έριχνε την ψυχολογία των αντιπάλων οδηγώντας τους σε τακτικά λάθη, κρατώντας με αυτό το τρόπο ζωντανές τις ελπίδες του Ολυμπιακού.

Τα όμως τελευταία λεπτά ήταν αυτά που καθόρισαν τον νικητή, καθώς παρόλο που οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (78-70), άρχισε να φαίνεται η κούραση του Ολυμπιακού και η υπεροχή της Ρεάλ στα στατιστικά στοιχεία. Συγκεκριμένα, οι Μαδριλένοι είχαν 65.6% ποσοστό επιτυχίας στα δίποντα και 56.5% στα τρίποντα. Με τέτοιο βαθμό ευστοχίας και όταν δε είσαι και η Ρεάλ δεν γίνεται να χάσεις και μάλιστα εντός έδρας.