O ΡΑΙΣ ακόμα βάζει καλάθια … ΣΩΤ ΒΑΖΕΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού στην παράταση με 99-93 στην παράταση και ενώ η κανονική διάρκεια είχε βρει τους 2 αιώνιους ισόπαλους με 86-86.
Οι ερυθρόλευκοι κοντράραν στα ίσια το τριφύλλι και σε ακόμα ένα ματς ντέρμπι αποδείχτηκε ότι σε όποιο αγωνιστικό επίπεδο και εάν βρίσκονται οι 2 ομάδες σε ένα ματς ντέρμπι δεν χωρούν ποτέ προγνωστικά.Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έφευγε μπροστά στο σκορ αλλά οι παίχτες του Κεμζούρα είχαν πάντα τις λύσεις για να φθάνουν τον αγώνα στον πόντο και να περνούν και μπροστά με ισχνές διαφορές.
Σαφώς και το επιθετικό rotetion δεν τράβηξε για τους πράσινους αλλά είχαν έναν Ράις που έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι.Ο τύπος είχε μαγικά ποσοστά με 5/7  δίποντα,8/16 τρίποντα,7/7 βολές και συνολικά με 41 πόντους έκανε τους φίλους του Παναθηναϊκου που γέμισαν ασφυκτικά το ΟΑΚΑ να πίνουν νερό στο όνομα του.
Ο Καλάθης μπορεί να ήταν κακός στην επίθεση αλλά στην άμυνα ήταν εξαιρετικός και με το κλέψιμο που έκανε πάνω στον Σπανούλη στα τελευταία λεπτά της παράτασης έδειξε ότι παραμένει σπουδαίος αμυντικός.Ο Ολυμπιακός ειδικά στο πρώτο σκέλος του ματς χτύπαγε στα αργά πόδια του Παπαγιάννη μέσα στην ρακέτα και μετά πήραν μπρος οι Αμερικανοί του όπου βομβάρδισαν το καλάθι του εξαστερου με τρίποντες βόμβες.
Στο τέλος οι πράσινοι έκαναν το ρεκόρ τους 8-4 εδραιώθηκαν στις 4 πρώτες θέσεις της διοργάνωσης και πήραν τρίποντο ψυχολογίας για την δύσκολη συνέχεια που ακολουθεί,αρχής γενομένης από την άλλη βδομάδα με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα στην Βαρκελώνη.

Τόσο ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο,όσο και αυτός που παρακολούθησε από την τηλεόραση το αγώνα είδε μπάσκετ εξαιρετικής ποιότητας ανάλογο και αντάξιο στην ιστορία των 2 ομάδων.Ας ελπίσουμε τα πράγματα να αλλάξουν προς το καλύτερο και να βλέπουμε τέτοιους αγώνες διαφήμιση για το άθλημα από δω και στο εξής …