ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ  89-63 DRAZEN

Πρώτη νίκη στην διοργάνωση – με πειστική εμφάνιση- για τον Ολυμπιακό στο πρώτο ματς στην μετά Μπλάτ εποχή . Πάρα πολύ ορεξάτος , με αρκετή φαντασία και ποικιλία στην επίθεση δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Ισπανούς να ελπίζουν για κάτι καλό. Το rotation δείχνει να ανοίγει και η σημαντικότερη μεταβλητή του φετινού Ολυμπιακού , ο Μιλουτίνοφ έκανε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Επιστροφή μετά από παρά πολύ καρό στις καλές εμφανίσεις και για τον Παπανικολάου. Πάμε να δούμε αναλυτικά πως κύλησε το ματς.

Με τον Κόνιαρη να ξεκινάει βασικός ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και ξεκίνησε το ματς με ένα 11-0 σερί. Οι Ισπανοί βασίστηκαν στο καλό περιφερειακό σουτ και έμειναν κοντά στο παιχνίδι αλλά η επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν υποδειγματική και το δεκάλεπτο έκλεισε με 31-22 υπέρ των ερυθρόλευκων. Σπανούλης και Μιλουτίνοφ είχαν άψογη συνεργασία , ο Κουζμίνσκας έβγαζε την ποιότητα του στο παρκέ ενώ ο Παπανικολάου ήταν ουσιαστικά το κλειδί στην αμυντική λειτουργιά της ομάδας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ο Ολυμπιακός με την διαφορά σταδιακά να αυξάνεται και η άμυνα του να δέχεται μόνο 8 πόντους σε αυτήν την περίοδο (54-30 το ημίχρονο). Παπανικολάου αρκετά ώριμος ενώ ο Κόνιαρης έβγαλε ενέργεια στην άμυνα με τον Πάντερ να μπαίνει για τα καλά και στην οργάνωση του παιχνιδιού. Είχαμε πει ότι είναι ένας παίχτης που πρέπει να βοηθήσει περισσότερο τον Σπανούλη όχι μόνο στο σκοράρισμα με την δεδομένη έφεση που έχει αλλά και στην οργάνωση της επίθεσης της ομάδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα με τον Ολυμπιακό στην άμυνα να συνεχίζει να είναι αρκετά σκληρός και να δέχεται 14 πόντους κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 72-44. Σπανούλης , Πάντερ , Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ ήταν μπροστάρηδες στην επίθεση ενώ η Βαλένθια ήταν αρκετά άστοχη στο συγκεκριμένο διάστημα του αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο προστέθηκαν στην εξίσωση και άλλοι παίχτες από τον πάγκο του Ολυμπιακού θέλοντας σιγά σιγά να μπουν στον ρυθμό των αγώνων για να βοηθήσουν στην συνολική λειτουργία της ομάδας. Το τελικό 89-63 ήρθε αρκετά άνετα για τον Ολυμπιακό γεμίζοντας αισιοδοξία τους οπαδούς του για την συνέχεια.

Στα στατιστικά του αγώνα ο Σπανούλης δείχνει και πάλι ορεξάτος επιθετικά  (17 πόντοι & 6 ασίστ )με τον Παπανικολάου να αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη και στις δυο πλευρές του παρκέ (12 πόντοι & 5 κλεψίματα). Κουζμίνσκας & Πάντερ αξιόπιστοι επιθετικά με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα ενώ μέτρησε και 4 ασίστ ο Αμερικανός.

Από κοντά ο πάντα σταθερός Πρίντεζης με 13 πόντους ενώ ο Μιλουτίνοφ με τους 17 πόντους και τα 14 ριμπάουντ επέστρεψε στις εμφανίσεις που μας έχει συνηθίσει. Αρκετά εύστοχος ο Ολυμπιακός ενώ μοίρασαν οι παίχτες του και 17 ασίστ,  με τα 13 κλεψίματα να αποτελούν το στατιστικό που ξεχωρίζει και δείχνει την διάθεση σήμερα όλων των παιχτών. Για τους Ισπανούς που παρουσιάστηκαν άτολμοι διασώθηκαν οι Λόιντ και Μότουμ  12 & 11 πόντους αντίστοιχα.

Εν κατακλείδι  , ο Ολυμπιακός δείχνει ότι πείστηκε ότι είναι πολύ νωρίς για να τα παρατήσει .Η αλλαγή προπονητή πάντα στην αρχή έχει θετικά αποτελέσματα ,  το θέμα όμως είναι ποιος θα πρέπει να συνεχίσει το έργο του Μπλατ .Ότι είναι να γίνει πρέπει να γίνει άμεσα .Ο κόσμος δεν ήταν αρκετός στο ΣΕΦ , θέλει και αυτός ίσως με σειρά του καθαρές λύσεις και σταθερότητα.

Για τον coach Μπλατ που φαίνεται ότι δεν κόλλησε με τους ερυθρόλευκους σαφώς και η καριέρα του δεν θα κριθεί στην μια και κάτι σεζόν που πέρασε στον Πειραιά. Καλή αντάμωση και καλή δύναμη όσον αφορά την περιπέτεια με την υγεία του .Πραγματικά ένας κύριος των πάγκων και ένας αρκετά ενδιαφέρων τύπος.