Στην δίνη της «παράνοιας» ο Παναθηναικός – ΕΛΕΝΑ ΤΣΑΡΤΣΑΝΗ

Το επικό buzzer beater τρίποντο Ρούντι Φερνάντεθ από τα 10m ήταν αρκετό για να χαρίσει μια πραγματικά ανέλπιστη νίκη στην Ρεάλ με 74-73 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.  Παρατείνοντας παράλληλα την αγωνία του Παναθηναϊκού για την πολυπόθητη πρόκριση στα playoffs της Euroleague.

Σε έναν αγώνα βγαλμένο από ταινία Far-West, οι Πράσινοι μέχρι και το τελευταίο λεπτό βρίσκονταν μπροστά στο σκορ, όλα έμοιαζαν ιδανικά και η νίκη φάνταζε δεδομένη. Μέχρι που λίγο πριν το απόλυτο μηδέν η μπάλα φεύγοντας από τα χέρια του Ισπανού σούτινγκ γκαρντ καταλήγει στο καλάθι και ο αγώνας είχε εν τέλει διαφορετική έκβαση, από την προβλεπόμενη.

Παρόλο που οι γηπεδούχοι για σχεδόν 40 λεπτά τα έκαναν όλα σωστά, έχοντας για ακόμα ένα βραδύ τον αρχηγό Νικ Καλάθη σε εξαιρετική φόρμα και τους  Κιθ Λάνγκφορντ, Σον Κιλπάτρικ και Ιωάννη Παπαπέτρου ως τα κατάλληλα στηρίγματα, όλα αυτά δεν ήταν αρκετά για να τους χαρίσουν τους βαθμούς – πρόκριση στα playoffs. Η καρμική σχέση του Παναθηναϊκού με τα τρίποντα φάνηκε από τα πρώτα λεπτά όταν η Ρεάλ έδινε χώρους στον Καλάθη για καλάθι από τα  6.75 μέτρα και το αποτέλεσμα ήταν 1/8 εντός στόχου. Αυτό το ψεγάδι σε συνδυασμό με το γεγονός ότι το Τριφύλλι, με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, δεν κατάφερε να πετύχει περισσότερους από 14 πόντους , έδωσαν την ευκαιρία στην Βασίλισσα να κάνει την ανατροπή στην καταλληλότερη στιγμή.

Αυτοί που στο τέλος χαμογέλασαν πλατιά ήταν οι εκπληκτικοί Σέρχιο Γιουλ, Ρούντι Φερνάντεθ, Έντι Ταβάρες, χαρίζοντας στην ομάδα τους μια νίκη ψυχολογίας εν όψει των δύσκολων playoffs. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη, αυτό που πρέπει να κάνει για να κατοχυρώσει πλήρως την θέση του στην 8αδα είναι να κερδίσει την αδιάφορη Μπουντούτσνοστ, στο πλαίσιο την τελευταίας αγωνιστικής για την κανονική περίοδο της Euroleague.