Τo πρώτο διπλό μέχρι το επόμενο… ΣΩΤ ΒΑΖΕΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκός βρισκόταν πριν το παιχνίδι με την Ζενίτ με την πλάτη στον τοίχο κυρίως για ψυχολογικούς λόγους και είχε ως στόχο να κάνει επιτέλους ένα διπλό και να ρεφάρει την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής με την Αρμάνι.
Με την έναρξη του πρώτου δεκαλέπτου φάνηκαν αμέσως οι ίδιες χτυπητές αδυναμίες της ομάδας.Ο Παπαγιάννης υστερούσε σε άμυνα και επίθεση και ο αντίπαλος σέντερ τον έπαιζε στα πόδια κάνοντας τον ότι ήθελε.Ο Πεδουλάκης πέρασε τον Βουγιούκα στη θέση 5 και τον Μπεντίλ στη θέση του Φρεντέτ,ανέβασε το σχήμα κάτι που του έδωσε ρυθμό και έφερε το ματς στα ίσια.
Ο Ντεσόν Τόμας με συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά το τριφύλλι και έδειξε ότι είναι ο πιο σταθερός παίχτης μαζί με τον Καλάθη στην έναρξη της σεζόν και η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ  20-22.Στην αρχή της δεύτερης περιόδου ο αγώνας πήγαινε πόντο πόντο αλλά με τους πράσινους να ελέγχουν τον ρυθμό και στις 2 άκρες του γηπέδου από τα μέσα της και μετά και να ανοίγουν την διαφορά μέχρι 6 πόντους,με τον Βουγιούκα να δίνει λύσεις στην άμυνα,να γεμίζει τους αντιπάλους του με φάουλ και τον Μήτογλου να έχει βρει ζεστό χέρι στην επίθεση.Ο Αλμπισίλ όμως λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με 2 συνεχόμενα τρίποντα έφερε το ματς στα ίσια και τελικά με ένα δίποντο του Βουγιούκα έκλεισε με σκορ 38-40.

Στη 3η περίοδο όμως μπορεί να έχανε την μάχη των ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός αλλά στην επίθεση ήταν εξαιρετικός με τρίποντα και ορθολογικές σωστές επιθέσεις που τον έφεραν μπροστά στο σκορ με 60-65 και τρομερό τον Φρεντέτ αν και έφτασε να προηγείται μέχρι και με 14 πόντους διαφορά που μάλλον την έχασε πάλι εύκολα.Το φάντασμα της 4η περιόδου ευτυχώς δεν έκανε πάλι την εμφάνιση του,όλοι οι παίχτες ήταν συγκεντρωμένοι,με καθαρό μυαλό και έβρισκαν απαντήσεις στις εύστοχες επιθέσεις των γηπεδούχων.
Ο αρχηγός του τριφυλλιού με 15 ασίστ έδινε τον ρυθμό,ο Γουάιλι πάλι έδωσε ενέργεια στην ρακέτα κυρίως στο δεύτερο μέρος,ο Παπαπέτρου έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι για πρώτη φορά στην τρέχουσα σεζόν και όλη η ομάδα είχε επιθετικό πλουραρισμό και επιτέλους ο κόσμος χάρηκε ένα διπλό μετά από πολύ καιρό.Το τελικό σκορ γράφτηκε στο πίνακα με 79-89 και ας ελπίσουμε ότι την Τρίτη απέναντι στην Κίμκι θα κάνει back to back νίκες στην Ρωσία το τριφύλλι και θα μπεί σε τροχιά οχτάδας.