+2 από τον Ολυμπιακό… Trelogiatros

Ο ΠΑΟΚ σκόρπισε με 5-1 τον Ατρόμητο στην Τούμπα, και φιγουράρει πλέον μόνος πρώτος στη βαθμολογία της Super League πριν τη διακοπή των Χριστουγέννων. Οι ασπρόμαυροι “καθάρισαν” το ματς από το πρώτο ημίχρονο παίρνοντας προβάδισμα με 3-0, συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο, και αποθεώθηκαν από τους οπαδούς τους.

Με τον Βαρέλα στην αρχική ενδεκάδα, ο Αμπέλ Φερέιρα παρέταξε τον δικέφαλο σε σχηματισμό 4-4-1-1. Ο Ζίβκοβιτς ήταν κάτω από τα δοκάρια, οι Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον και Γιαννούλης στην άμυνα, οι Μίσιτς και Μαουρίσιο στα χαφ, οι Βιεϊρίνια και Λημνιός στις πτέρυγες, και ο Πέλκας πίσω από τον Σφιντέρσκι στην επίθεση. Από την άλλη πλευρά, ο Σάββας Παντελίδης ρίσκαρε παίζοντας με τριάδα στην άμυνα με 5-3-2, έχοντας τους Μανούσο και Βέλλιο στην επίθεση.

Μετά από μάλλον αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο που πέρασε χωρίς σπουδαίες φάσεις, ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να πετύχει το πρώτο του γκολ στο 13′ μετά από φάουλ και κόντρα που ακολούθησε του Βιεϊρίνια.

Στο 21′ ο Λημνιός αστόχησε από κοντά μετά από σέντρα του Γιαννούλη, στο 31′ ο Μαουρίσιο νικήθηκε από τον Μέγιερι σε κοντινή κεφαλια, αλλά λίγο μετά οι νταμπλούχοι Ελλάδας ξαναβρήκαν δίχτυα. Στο 34′, ο Μίσιτς έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Σφιντέρσκι με το σώμα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, και στην επαναφορά ο Ίνγκασον έκανε το 2-0. Ο Ισλανδός και ο ΠΑΟΚ δε σταμάτησαν όμως εκεί. Στο 34′, ήταν η σειρά του Μίσιτς να σεντράρει με εκτέλεση φάουλ και ξανά ο Ίνγκασον, με κεφαλιά, έκανε το 3-0 που έμεινε και ως σκορ ημιχρόνου.

Ο Δικέφαλος μπήκε με την ίδια φόρα και στο δεύτερο ημίχρονο, και στο 52′ κέρδισε πέναλτι σε προσπάθεια του Σφιντέρσκι και επικίνδυνο τάκλιν του Ρισβάνη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Πολωνός κάνοντας το 4-0. Τρία λεπτά αργότερα, στο 56′, ο Ουγκράι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, και λάθος εκτίμηση του Ζίβκοβιτς, μείωσε σε 4-1.

Στο 64, ο Ροντρίγκο πέρασε στη θέση του Μάτος, ενώ στο 71′ πήρε το βάπτισμα του πυρός και ο Λάμπρου, που μπήκε αντί του Λημνιού. Ο νεαρός φορ μάλιστα είχε δυο ευκαιρίες στο 72′ και 73′ για να βρει άμεσα δίχτυα αλλά στάθηκε άτυχος. Το παιχνίδι έγινε πιο ελεύθερο και ανοιχτό στο τελευταίο του κομμάτι, καθώς ο νικητής είχε κριθεί από νωρίς. Στο 83′ ήρθε και το πέμπτο γκολ. Ο Μισιτς συνδυάστηκε με τον Ροντρίγκο και με κεφαλιά έκανε το 5-1, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ λοιπόν έφτασε στα 51 ματς αήττητος, είναι πλέον η δεύτερη ομάδα στην ιστορία του πρωταθλήματος μια ομάδα δεν χάνει αγώνα της μέσα σε ένα ολόκληρο ημερολογιακό έτος, και πηγαίνει στο Χαρίλαο στις 4 Γενάρη στην μητέρα των μαχών για τους Κίτρινους… Αν ο ΠΑΟΚ περάσει από την Παπαναστασίου τότε δύσκολα θα χάσει βαθμούς έως το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Αυτό το γνωρίζουν οι βασικοί διεκδικητές του τίτλου και τις τελευταίες ώρες σύρθηκαν σε έναν επικοινωνιακό ορυμαγδό, ξεφτιλιζόμενοι όχι μόνο στους αντιπάλους τους, αλλά και στους σόφρωνες οπαδούς τους. Απείλησαν μάλιστα ότι πιθανόν να φύγουν και από το πρωτάθλημα μετά το χθεσινό στραπάτσο, που παρά τις αμφισβητούμενες φάσεις δεν κατάφεραν να νικήσουν τον νεοφώτιστο Βόλο με την χειρότερη άμυνα στο πρωτάθλημα.

Σύμμαχος τους σε αυτή την προσπάθεια και ο εξαφανισμένος από τον χάρτη υφυπουργός, βαρύ παλτό θα έλεγα, με την ανεκδιήγητη κίνηση του να διορίσει δύο νέα μέλη στην ΕΕΑ, καθηγητές του Πανεπιστημίου Πειραιά και τα δύο. Πόσο πιο χαμηλά θα πάει αυτός ο σύλλογος, ο χρόνος θα το δείξει.

Ταυτόχρονα έχουμε την κατάπτυστη ανακοίνωση της ΚΕΔ που αποδέχεται το Bulling του Ολυμπιακού δυναμιτίζοντας το πρωτάθλημα. Η ανάγκη ορισμού ξένων διαιτητών σε όλους τους αγώνες είναι επιτακτική, αλλά δύσκολα να συμφωνήσουν οι μεγάλοι…

Την ίδια ώρα και μετά την επίθεση με κροτίδα στην οικία Ευαγγέλου (VARίστας στο Βόλος-Ολυμπιακός), οι διαιτητές είναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΙ να υλοποιήσουν την απόφαση για αποχή στη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Η απορία η δικιά μου είναι αν Η ΕΠΟ, η UEFA και η FIFA θα παραμείνουν απλοί θεατές ή θα υπερασπιστούν το άθλημα, που κακοποιείται βάναυσα στην Ελλάδα;