2 διαφορετικά πρόσωπα στο ίδιο ματς… ΣΩΤ ΒΑΖΕΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκος έδωσε το τελευταίο του φιλικό παιχνίδι εκτός Ελλάδας με αντίπαλο την Μπεσίκτας άλλη μια τουρκική ομάδα μετά την νταμπλούχο Γαλατασαράΐ που αντιμετώπισε την προηγούμενη βδομάδα… Το τελικό σκορ της αναμέτρησης με 2-2 μας ανέδειξε τα εξής πράγματα. Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Παναθηναϊκού κινήθηκαν κάτω του μετρίου και βρέθηκαν πιάσω στο σκορ με 2-0.

Ο Γιώργος Δώνης κατέβασε την ομάδα με το γνωστό και αγαπημένο του 4-3-3 και έδειξε οτι στα πρώτα ματς της σεζόν θα έχει στη μεσαία γραμμή ένα αμυντικό χάφ με 2 οχτάρια που πιστεύω οτι ο ένας σίγουρα θα είναι ο Μπουζούκης μόλις επιστρέψει από τον τραυματισμό του και ο άλλος θα είναι ο Ζαχίντ. Μεγάλα κενά στην άμυνα,τα χάφ της αντίπαλη ομάδας έμπαιναν όποτε ήθελαν στην μεγάλη περιοχή,δεν υπήρχαν σωστές αλληλοκαλύψεις με τον Ζαχίντ να είναι αρνητικός πρωταγωνιστής στην άμυνα καθώς κοίταγε τους αντιπάλους να περνάνε δίπλα του χωρίς να μαρκάρει, αλλά στο δημιουργικό παιχνίδι ήταν εξαιρετικός με κάθετες μπαλιές τάΐζε τους συμπαίκτες του και κυρίως τον Μακέντα που ήταν σε κακό βράδυ..

Πολλές λάθος μεταβιβάσεις και πολλές λάθος κινήσεις του κάθε παίχτη ξεχωριστά και σε ακόμα ένα 90λεπτο φάνηκε η αδυναμία στις στημένες φάσεις μέσα στην περιοχή… Ουσιαστικά μονάχα μια καλή ενέργεια του Χατζηγιοβάννη ήταν καλή όπου κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι της ομάδας της πόλης στο πρώτο ημίχρονο αλλά και ένα λανθασμένο ακυρωθέν γκολ του Μακέντα μετά από κάθετη του Ζαχίντ. Αξίζει να τονίσουμε οτι οι αμυντικοί μας φάνηκαν σε πολλές προσωπικές μονομαχίες ένα κλικ κάτω στο θέμα ταχύτητας με ενδεικτική την φάση στο πρώτο δεκάλεπτο όπου ο φορ της Μπεσίκτας έφυγε μπροστά μετά από κάθετη μπαλιά με τον Πούγγουρα ενώ βρισκόταν τουλάχιστον 2 σώματα πιο μπροστά από τον αντίπαλο του στην εξέλιξη της φάσης να κάνει φάουλ επειδή κυριολεκτικά δεν το έπιανε ούτε με λάσο…

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προχώρησαν σε πολλές αλλαγές,ο υιός Δώνης είχε κέφια και σημείωσε 2 γκολ ενώ είχε θετικό πρόσημο για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι… Ο Νούνιεζ που μπήκε ως αλλαγή έδωσε θετικά δείγματα αλλά θέλω να τον δω χωρίς τον Κουρμπέλη μπροστά του στο δεύτερο ημίχρονο για να καταλάβω όταν δέχεται πίεση από τον άξονα κυρίως,πως συμπεριφέρεται τακτικά… Τον Μολό και τον Κόναν δεν μπορώ να τους κρίνω έχουν μείνει πίσω σε φυσική κατάσταση και χρειάζεται να φθάσουν στο επίπεδο όπως όλη η ομάδα..

Ο Χατζηθεοδωρίδης και ο Χατζηγιοβάννης έχουμε τονίσει πως πρέπει να σπάνε την μπάλα πιο γρήγορα και να μην φλυαρούν με την μπάλα στα πόδια.. Ειδικά ο δεύτερος έαν τελικά παραμείνει στην ομάδα φέτος θα δείξει πιο σοβαρό σε τακτικό κομμάτι πρόσωπο,δεν θα κάνει τις περιττές ενέργειες που είχε αρκετές φορές πέρυσι.

Συμπερασματικά ο Παναθηναϊκός σε δεύτερο συνεχόμενο φιλικό παρουσίασε 2 πρόσωπα, δεν έχασε, έκανε ανατροπή του σκορ, δεν είχε την ίδια πίεση προς τον αντίπαλο κι’ αυτό γιατί βγαίνει και η κούραση της προετοιμασίας. Επίσης δεν υπήρχαν οι ανάσες για τα τρεξίματα. Απότι φαίνεται αρχίζει σιγά σιγά να ξεκαθαρίζει το τοπίο της ενδεκάδας σε ποιούς παίκτες θα βασιστεί ο Έλληνας τεχνικός της σεζόν που ξεκινά, με νέες ελπίδες και συγκρατημένη αισιοδοξία.

Από την συνολική εικόνα της ομάδας που παρουσίασε τον τελευταίο μήνα, κάτι που πρέπει να ανα΄φερουμε είναι η πώληση των καρτών διαρκείας, οι οποίες παρουσιάζουν σημαντική αύξηση σε σχέση με πέρυσι…!! Οι 4 πρώτες αγωνιστικές θα είναι κομβικές κυρίως σε θέμα ψυχολογίας για την επίτευξη του στόχου της ομάδας που δεν είναι άλλος από την είσοδο στην 5αδα και το ευρωπαϊκό εισιτήριο …