3ποντο ανάσας για τον Ιστορικό…. ΣΩΤ ΒΑΖΕΛΟΣ

Πανιώνιος και Ατρόμητος διασταύρωσαν τα ξίφη τους σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι με περισσότερο πάθος και ενέργεια στο χορτάρι του γηπέδου της Νέας Σμύρνης.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ατρόμητος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο καθώς δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να δημιουργήσει έστω μια φάση που θα τον έβαζε μπροστά στο σκορ ενώ αντίθετα ο Πανιώνιος από τα πλάγια κυρίως με τον Εμμανουηλίδη ως κύριο εκφραστή απείλησε πρώτη φορά στο 4ο λεπτό,πίεσε και προσπάθησε να προηγηθεί ειδικά στο πρώτο εικοσάλεπτο αλλά το σκορ κόλλησε στο 0-0 στο πρώτο ημίχρονο παρά τις έξι τελικές που είχαν προς την εστία του Μέγερι.
Στο δεύτερο σκέλος της αναμέτρησης οι περιστεριωτες κάπως ισορρόπησαν το παιχνίδι αλλά οι κυανέρυθροι εξακολουθούσαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων,ήταν πιο αποφασιστικοί και το ήθελαν περισσότερο συνολικά σαν ομάδα.Η πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους ηρθε στο 53ο λεπτό μετά από άστοχο σουτ του Ενσικουλού.
Ο Ρέντζας σκόραρε στο 61′ αλλά ορθά ακυρώθηκε το γκολ μετά την χρήση VAR ως οφσάιντ αλλά στο 76’ ο Σταυρόπουλος σκόραρε,έγραψε στα matrix το 1-0 και χάρησε μια σπουδαία νίκη στον Πανιώνιο μετά από 8 ματς ξηρασίας.Ο Ατρόμητος έχασε και άλλο έδαφος για την εξάδα αλλά απόψη μας είναι οτι τελικά η αλλαγή στον πάγκο δεν αλλάξει σε πολλά πράγματα την εικόνα της ομάδα των δυτικών προαστίων.
Λάθη στις καλοκαιρινές μεταγραφές και ο αποκλεισμός από την Ευρώπη νωρίς στα προκριματικά έχουν φέρει σε αυτό το σημείο την ομάδα.Ο Πανιώνιος όσο ζει ελπίζει και η μάχη με τον Παναιτωλικό έχει πολυ δρόμο ακόμα…