4άρα η Man City με τον Στέρλινγκ να πετυχαίνει χατ τρικ!

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε μία εύκολη νίκη το βράδυ του Σαββάτου μέσα στην έδρα της Νόριτς, καθώς το χατ τρικ του Ραχίμ Στέρλινγκ και το χτύπημα του Φιλ Φόντεν της χάρισαν τη νίκη με 4-0.

Ο Στέρλινγκ έκανε το εναρκτήριο τέρμα στο 31ο λεπτό. Η αντίσταση της Νόριτς ήταν εντυπωσιακή, αλλά η Σίτι βρήκε τελικά το γκολ από λάθος του Μαξ Άαρονς. Ο δεξιός αμυντικός απέτυχε να απομακρύνει τη σέντρα του Kyle Walker και η μπάλα έπεσε στον Sterling για να την στείλει με εξαιρετικό πλασέ στη απέναντι γωνία.

Τα “καναρίνια” δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους φιλοξενούμενους από το να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς ο Foden έπειτα από σπουδαία δουλειά των Sterling και Ilkay Gundogan, έβαλε με τα χέρια το γκολ, με την τεχνολογία της γραμμής του τέρματος να το κατακυρώνει παρά τις απέλπιδες προσπάθειες του Hanley.

Με την ψυχολογία της Norwich λίγο πολύ να έχει σπάσει, οι πρωταθλητές της Premier League βοήθησαν τους εαυτούς τους να φτάσουν σε ένα τρίτο και το δεύτερο του Sterling, καθώς ο Dias έπιασε την κεφαλιά του Foden για τον Άγγλο διεθνή για να το πατήσει στο πίσω δοκάρι.

Ο Στέρλινγκ ολοκλήρωσε το χατ τρικ του στο 90ό λεπτό, αφού ο Χάνλεϊ ανέτρεψε τον αναπληρωματικό Λίαμ Ντέλαπ για πέναλτι. Ο Angus Gunn απέκρουσε το αρχικό πέναλτι, αλλά η μπάλα έπεσε ιδανικά για τον Sterling για να ολοκληρώσει τη νίκη με 4-0.

Με αυτόν τον τρόπο έφτασε τα 12 στη σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις – μόνο ο Riyad Mahrez (16) έχει πετύχει περισσότερα για τη City. Η νίκη αυτή φέρνει τη Σίτι 12 βαθμούς μακριά από τη Λίβερπουλ στη δεύτερη θέση, καθώς συνεχίζεται η υπεράσπιση του τίτλου, ενώ η Νόριτς είναι 18η, έναν βαθμό μακριά από την ασφάλεια.