4αρα η Μπαγερν Μονάχου μέσα σε ένα ημίχρονο, απο την 11η Μπόχουμ!

Η Μπόχουμ άφησε άναυδη την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου, καθώς η πρωταθλήτρια δέχθηκε τέσσερα γκολ πριν από το ημίχρονο σε αγώνα της Bundesliga για πρώτη φορά μετά από το 1975. Το αξιοσημείωτο είναι ότι τα 3 τα δέχτηκε σε διάστημα 10 λεπτών …..

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έδωσε νωρίς προβάδισμα στην Μπάγερν, για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα ο Κρίστοφερ Αντουι-Αντζί τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια, ένα πέναλτι του πρώην επιθετικού της Μπράιτον, Γιούργκεν Λοκάντια, έδωσε το έναυσμα για ένα ξέσπασμα τριών τερμάτων σε έξι λεπτά πριν από την ανάπαυλα.

Ο Cristian Gamboa και ο Gerrit Holtmann ήταν επίσης στο στόχαστρο πριν ο Lewandowski μειώσει στις καθυστερήσεις. Αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποφευχθεί η τέταρτη ήττα σε 22 παιχνίδια πρωταθλήματος φέτος για την Μπάγερν, η οποία βρίσκεται εννέα βαθμούς μακριά στην κορυφή πριν η δεύτερη Μπορούσια Ντόρτμουντ επισκεφθεί την Κυριακή την Ένωση Βερολίνου.

Η Μπόχουμ επέστρεψε στην πρώτη κατηγορία της Γερμανίας φέτος μετά από 11 χρόνια απουσίας και ήρθε στο παιχνίδι στην 11η θέση του πίνακα, χωρίς νίκη σε τρία παιχνίδια πρωταθλήματος. Ωστόσο, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη επί της Μπάγερν μετά από 18 χρόνια, γεγονός που της επέτρεψε να πάρει εκδίκηση για τον αντίστροφο αγώνα του Σεπτεμβρίου.

Η Μπάγερν προηγήθηκε με 4-0 στο ημίχρονο, προτού φτάσει στη νίκη με 7-0 – τη μεγαλύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής φέτος. Η τελευταία φορά που η Μπάγερν δέχθηκε τόσες πολλές γκολ μέχρι το ημίχρονο στο πρωτάθλημα ήταν κατά τη διάρκεια της ήττας με 6-0 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης τον Νοέμβριο του 1975.