4άρα η Ρεαλ και +8 απο τους διεκδικητές της !! AL Jazeera

Η Ρεάλ Μαδρίτης αύξησε το προβάδισμά της στην κορυφή της La Liga στους οκτώ βαθμούς, καθώς επικράτησε άνετα με 4-1 της Βαλένθια το βράδυ του Σαββάτου.

Η Ρεάλ πλησίασε στο πρώτο ημίχρονο, με τον Έντερ Μιλιτάο να εκτελεί με κεφαλιά και να σώζει την φάση ο Τζάσπερ Τσίλεσεν, ενώ ο Λούκα Μόντριτς λίγο αργότερα στο 40ο λεπτό με ένα εκπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από απόσταση με την Βαλένθια να πάιρνει τα πρώτα σημάδια για το τι θα επακολουθήσει.

Η υπέρβαση ήρθε όταν ο Κασεμίρο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, επιτρέποντας στον Καρίμ Μπενζεμά να πυροβολήσει στην δεξιά πάνω γωνία με μία εκπληκτική εκτέλεση πέναλτυ για το 16ο γκολ του στη La Liga της σεζόν λίγα λεπτά πριν από την ανάπαυλα.

Ο Vinicius Junior συνέχισε την εκπλητκική του φόρμα στο δεύτερο ημίχρονο, περνώντας τους πάντες μέσα από την άμυνα της Βαλένθια και τελειώνοντας  την φάση  εκπλητικά στην αριστερή γωνιά της εστίας της Βαλένθια, μια φάση για σεμινάρια με τον παίκτη να διανύει μια καταπληκτική σεζόν στην Ρεάλ και υπό την καθοδήγηση του Αντσελότι.

Ο Βραζιλιάνος πέτυχε και δεύτερο γκολ στο παιχνίδι όταν ο Μάρκο Ασένσιο είδε το σουτ του να απομακρύνεται στον αέρα από τον Τσίλεσεν, επιτρέποντας στον Βινίσιους να τελειώσει με ευκολία την φάση πρόσχωντας απλά την μπάλα σε κενή εστία για το 3-0.

Η Βαλένθια πίεσε για να ξαναμπεί στο παιχνίδι αρχικά με ένα εκπλητκλικό σουτ του Βασ στο 6 λεπ[τό με τον Κουρτουά να κάνει μία εκπληκτική εκτίναξη στο δεξί του παραθυράκι !!!! κάτι που δεν μπόρεσε να αποφύγει όταν το 74 η Βαλένθια κέρδισε πέναλτι όταν ο Ferland Mendy τράβηξε τον Marcos Andre μέσα στην περιοχή. Ο Goncalo Guedes είδε την προσπάθειά του να απομακρύνεται προς στιγμήν, αλλά πήρε το ”ριμπάουντ” και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην απέναντι δεξιά γωνία της εστίας του Κουρτουά πετυχαίνοντας για την Βαλένθια το γκολ της παρηγοριάς.

Ωστόσο, Η Ρεάλ δεν είχε πέι την τελευταία της λέξη στο ματς και σε μία απο τις τελευταίες επιθέσεις της στο 87, η μπάλα θα φτάσει στον συνήθη ύποπτο Μπενζεμά ο οποίος με μία πιρουέτα μέσα απο την περιοχή σφράγισε τη νίκη για τη Ρεάλ σε ένα εξαιρετικό τέταρτο γκολ, 17 ο για τον ίδιο σφραγίζοντας την βραδιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Οι Λος Μπλάνκος απέχουν πλέον οκτώ βαθμούς από τη Σεβίλλη, αν και έχουν παίξει δύο παιχνίδια περισσότερα από τους κοντινότερους αντιπάλους τους. Η Βαλένθια, εν τω μεταξύ, βρίσκεται στην ένατη θέση.