Αδικεί τον εαυτό της…..ΑΕΚ λέω και κλαίω

Το σημερινό παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης δεν είναι τίποτα λιγότερο από έναν ‘τελικό’ στα δικά μου μάτια! Πολλές οι απουσίες για την Ένωση που δεν καλύπτονται και το θέμα είναι πόσο θα αντέξει γιατί πραγματικά το πρωτάθλημα τώρα ‘αρχίζει’. Οι αγωνιστικές που απομένουν είναι τρεις και οποιαδήποτε απώλεια θα είναι καταστροφική για το καλύτερο πλασάρισμα που θέλει η ομάδα μας.

Πολύ δυναμική η έναρξη της αναμέτρησης με τον Αστέρα να έχει έρθει για να διεκδικήσει την νίκη και όχι να παίξει τον ρόλο του κομπάρσου. Από τα πρώτα λεπτά ο Αστέρας είχε πλησιάσει την εστία της Ένωσης και από κόρνερ στο 16ο λεπτό και αναταραχή της άμυνας ο Φερναντεζ έστειλε με πλασεδάκι την μπάλα στα δίκτυά του Αθανασιάδη.

Πριν προλάβει καν να αντιδράσει η ΑΕΚ δέχτηκε και 2ο γκολ με καρφωτή ωραία κεφάλια από κόρνερ του Σουαρεζ. Από εκείνη την στιγμή οι γηπεδούχοι ανέβηκαν, κράτησαν και κυκλοφόρησαν την μπάλα απλά όλες οι επιθέσεις σταματούσαν στους αμυντικούς του Αστέρα. Ήδη έχουμε φτάσει στο 37′ και η Ένωση αν δεν καταφέρει να μειωθεί πριν το 1ο ημίχρονο θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να γυρίσει το παιχνίδι. Ευτυχώς και έτσι έγινε, μετά από ομαδική προσπάθεια και πάρα πολύ ωραίο σουτ του Σιμάνσκι η ΑΕΚ μείωσε στο 40ο λεπτό. Και πλέον έχει άλλη ψυχολογία για να γυρίσει το ματς. Βέβαια κάθε αντιπίθεση του Αστέρα ‘μυρίζει’ γκολ με την άμυνα για ακόμα ένα παιχνίδι να είναι επιεικώς ‘παιδική χαρά’.

Απίθανη ευκαιρία να κάνει το 2-2 πάλι με Σιμάνσκι αλλά το σουτ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Μεγάλη ατυχία για να μπορέσει να πάει ισόπαλη στα αποδυτήρια. Τέλος ημιχρόνου με την Ένωση να βρίσκεται πίσω στο σκορ αλλά να δείχνει ότι μπορεί να γυρίσει το ματς με το πρόβλημα να είναι στο αν θα κρατήσει το μηδέν στη άμυνα στο 2ο ημίχρονο πάρα αν θα καταφέρει να ξανασκοράρει.

Έναρξη 2ου ημιχρόνου με την ΑΕΚ να θέλει να επιβάλει τον ρυθμό με την 1η καλή επίθεση να καταλήγει στα χέρια του Τσιφτση από σουτ του Γκαρσία. Ασφυκτική η πίεση της Ένωσης με συνεχόμενες φάσεις για να ισοφαρίσει αλλά δεν το έχει καταφέρει ακόμα. Το 2ο ημίωρο του αγώνα μόλις έφτασε και ο χρόνος γίνεται όλο πιο πειστικός για τους παίκτες του Χιμένεθ. Μετά από φοβερή ενέργεια του Γκαρσία και πάσα στον Σιμάνσκι ο τελευταίος σε σουτ στον βηματισμό έκανε το 2-2 στο 68′. Απόλυτος πρωταγωνιστής της Ένωσης αλλά αλλά και ολοκλήρου του παιχνιδιού με 2 γκολ και ένα δοκάρι μέχρι στιγμής. Πλέον η ΑΕΚ πάει για μια φοβερή ανατροπή, έχει 20 λεπτά ακόμη ώστε να σκοράρει και να καταφέρει μια τεράστια νίκη.

Η ΑΕΚ πιέζει, βασικά έχει ‘κατασκηνώσει’ προς την περιοχή του Αστέρα και βγάζοντας ενέργεια, προσπαθεί να βάλει το νικητήριο γκολ. Οι παίκτες της Ένωσης έχουν δώσει την ψυχή τους να κερδίσουν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, με τελευταία τεράστια ευκαιρία στο 93ο λεπτό με τον Αλβαρεζ να διώχνει πάνω στην γραμμή και να σώζει την ομάδα του από την ήττα. Τελικό αποτέλεσμα 2-2 με την ομάδα μας να έχει βαθμολογική απώλεια όπου ελπίζω να μην φανεί καταστροφική για την συνέχεια του πρωταθλήματος και των play off.

Για άλλη μια φορά νοιώθω ότι αυτή η ομάδα αδικεί τον εαυτό της. Η άμυνα της θα το ξαναπώ και δεν θα σταματήσω να το λέω ότι ίσως είναι η πιο περίεργη- κακή και αναποτελεσματική άμυνα που θυμάμαι όλα αυτά τα χρόνια που παρακολουθώ την ομάδα μου! Είναι η ‘αρρώστια’ της ΑΕΚ που δεν την αφήνει να δείξει πόσο πραγματικά αξίζει. Γιατί πραγματικά πιστεύω ότι τέτοια πληρότητα από την μέση και μπροστά δεν είχαμε τα τελευταία χρόνια. Είναι κρίμα όλη η προσπάθεια που γίνεται από όλους. Εννοείται ότι είμαι στεναχωρημένος για το αποτέλεσμα αλλά η αντίδραση των παικτών μας ήταν πάρα πολύ καλή! Αυτό κρατάω σαν θετικό από τον σημερινό αγώνα και θέλω…. απαιτώ αυτό το πάθος να το δείχνουν σε κάθε αγώνα. Δεν απαιτώ νίκες, απαιτώ όμως να την βλέπω να προσπαθεί…. Έτσι θα έρθουν και οι νίκες. Επόμενο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό… Ξέρουν τι πρέπει να κάνουν και αναμένω να το δω! Πάμε στην Λεωφόρο για την νίκη και οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα το θεωρήσω αρνητικό…