ΑΕΚ. Αστέρας Τρίπολης 2 -1 Κακών εμφανίσεων συνέχεια …. Ο Τίγρης

Η ΑΕΚ με αντίπαλο τον Αστέρα πέτυχε μια πολύ δύσκολη και αγχωτική νίκη συνεχίζοντας τις κακές εμφανίσεις. Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ αφού στο 6ο λεπτό προηγήθηκε με γκολ του Μάνταλου μετά από κτυπημα πέναλτυ που κέρδισε ο Ολιβέιρα. Στη συνέχεια ο Αστέρας μετά το 15ο λεπτό ισορρόπησε το παιχνίδι έχοντας μάλιστα και ελαφρώς κατοχή μπάλας, παρόλα αυτά όμως το ημίχρονο έληξε 1-0 υπέρ ΑΕΚ.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ στη πρώτη επιθετική της ενέργεια στο 46ο λεπτοετα από καταπληκτική μπαλιά του Κριστισις ο Παουλινιο βγήκε μόνος του από δεξιά και πάσαρε στον Λιβάγια και αυτός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0. Μετά το δεύτερο γκολ ηΑΕΚ ηρέμησε το παιχνίδι είχε κατοχή μπάλας και όλα έδειχναν ότι θα κυλούσαν ομαλά.

Ο Αστέρας όμως είχε αντίθετη άποψη και σιγά σιγά άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και γύρω στο 76 λεπτό πέτυχε γκολ.Απο το σημείο αυτό η ΑΕΚ έδειξε μια νευρικοτητα,οι παίκτες της δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα και έκαναν πολλά φάουλ με αποτέλεσμα να φέρνουν τη μπάλα στη περιοχή του με τα στημένα και να γίνονται λίαν επικίνδυνοι με τους υψηλόσωμος παίκτες και ειδικότερα με το θηριώδη Μπαράλες.

Προς το τέλος του αγώνα θα πετύχαιναν την ισοφάριση οι παίκτες του Αστέρα εάν ο Τσιντώτας δεν έκανε την απόκρουση του αγώνα σε Καραφώτη κεφάλια βγάζοντας τη μπάλα κόρνερ. Ηταν τόσο άσχημη η εικόνα των παικτών της ΑΕΚ που ο κόσμος στο εξέδρες τους γιουχαρισε έντονα.

Τελικά μετά από 7λεπτη καθυστέρηση η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το τρίποντο αλλά προβλημάτισε πολύ με την εμφάνιση της ειδικα στο τελευταίο τέταρτο. Σε αυτό βοήθησε και η αλλαγή του Λοπες  τον Βέρντερ ο οποίος δεν βοήθησε καθόλου.

Ο διαιτητής έδειξε το πέναλτυ μετά από υπόδειξη του VAR και έδειξε μια ανοχή στους παίκτες του Αστέρα στα φάουλ ενώ στους παίκτες της ΑΕΚ ήταν αυστηρός.