ΑΕΚ – Πανιώνιος 5-0 Νίκη ψυχολογίας Ο Τίγρης

Η ΑΕΚ μετά από τρία άσχημα αποτελέσματα επικράτησε του Πανιωνίου με το ευρύ σκορ 5-0. Ήταν μια νίκη ψυχολογίας η οποία έγινε παρουσία του νέου προπονητή ΚΑΡΕΡΑ, ο οποίος βρισκόταν στη κερκίδα και παρακολούθησε τον αγώνα. Στο ξεκίνημα του αγώνα παρότι η ΑΕΚ είχε την κατοχή ο Πανιώνιος δημιούργησε δύο τρεις ευκαιρίες όμως ο Μπάρκας ήταν σε ετοιμότητα και καθάρισε τις επικίνδυνες φάσεις.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της κυκλοφορίας τη μπάλα στο μισό του γηπέδου και στα μέσα του ημιχρόνου μετά από λάθος γύρισμα της μπάλας από το Μασούρα σε συμπαίκτη του παρενεβληθη ο Ολιβέιρα κέρδισε τη μπάλα και στη συνέχεια από πλάγια αριστερά πλασάρει τον τερματοφύλακα και έγραψε το 1-0. Η ΑΕΚ συνέχισε να επιτίθεται και προς το τέλος του ημιχρονου μετά από κτυπημα κόρνερ ο Ολιβέιρα μέσα από τη μικρή περιοχή έγραψε το 2-0

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος ξεκίνησε επιθετικά αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ισορροπίας το παιχνίδι και σε μια αντεπίθεση ο Ολιβέιρα κέρδισε πεναλτυ,το κτυπησε ο ίδιος και έγραψε το 3-0. Η ΑΕΚ συνέχισε την επιθετικότητα και μετά από κτυπημα φάουλ έξω από τη περιοχή ο Βέρντερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πανιωνίου αφού πρώτα κτυπησε στο κάθετο δοκάρι.

Προς το τέλος του αγώνα σε επίθεση ο Μανταλος από το ύψος της περιοχής έπιασε σουτ η μπάλα κτυπησε σε πόδι αμυντικού και κατέληξε στα δίχτυα γράφοντας το 5-0.Από τους παίκτες της ΑΕΚ δεν υπάρχει υστερίας αλλά και οι αλλαγές που έγιναν Αλμπάνης,Σαμπανασοβιτς και Γιακοακης στη θέση των Κριστιτς, Λιβάδια και Ολιβέιρα πήγαν καλα και ήταν πετυχημένες.

Ο Κωστένογλου στο τελευταίο παιχνίδι του στον πάγκο της ΑΕΚ πέτυχε μια νίκη με ευρύ σκορ και γενικά καθοδησε με επιτυχία την ομάδα στο συγκεκριμένο αγώνα.