ΑΕΚ & ΠΑΟΚ χέρι χέρι στην επόμενη φάση των PLAY OFF

Πέρασαν και οι δύο και είναι πολύ κοντά για να κουνήσουν σεντόνι ΠΑΟΚ και ΑΕΚ  μια στροφή πριν τα προκριματικά των Play Off του Champions League .
Όσο κρατούσε τούς Ρώσους μέσα στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ τόσο ρισκάριζε. Είχε τίς ευκαιρίες να τελειώσει το ματς αλλά δεν τις έκανε γκολ. Στο 32 λεπτό έμεινε με 10 παίκτες οι Σπαρτακ αλλά και πάλι δεν ήταν εύστοχος στις φάσεις για ΓΚΟΛ που έκανε. Πιο προσεκτικοί οι Ρώσοι αυτή την φορά στην άμυνα τους και με πιο σταθερό τον γκολκίπερ τους προσπαθούσαν να βρούνε μια φάση για το γκολ. Χωρίς σπουδαία πράγματα σπαταλούσαν την κάθε υποψία ευκαιρίας για να σκοράρουν. Τα 10 τελευταία λεπτά ρίσκαραν με τον ΠΑΟΚ κακώς να δίνει περισσότερο χώρο αλλά και πάλι ήταν άσφαιροι χωρίς την μεγάλη φάση. Αυτά τα ματς με αυτές τίς προϋποθέσεις πρέπει να τα καθαρίζεις σχεδόν αμέσως. Δεν ρισκάρεις για ένα οποιοδήποτε λάθος, τέλος καλό όλα καλά και στο ματς με την Μπενφίκα πάει για την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λίγκ.

Η ΑΕΚ τα τελευταία 10 λεπτά καρδιοχτύπησε τούς οπαδούς της. Με 2-0 σκορ και την ψυχολογία στα ύψη έκανε τα εύκολα δύσκολα. Παρά τις φωνές του Ουζουνίδη έδωσε χώρο στην Σέλτικ που μείωσε σε 2-1 και έκανε τον αγώνα ακατάλληλο για καρδιακούς ειδικά στο τέλος. Και εδώ ήρθε το σφύριγμα του ρέφερι που έδωσε την νίκη πρόκριση ΣΤΟΥΣ κιτρινόμαυρους.
Προσωπική άποψη εκφράζω αλλά και οι δύο δικέφαλοι πρέπει να ψαχτούν για Σέντερ φορ “εκτελεστή” οπωσδήποτε.