ΑΕΚ υποσχέσεων….. με σφραγίδα Τσούμπερ Ι Ο Τίγρης

Η ΑΕΚ στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος μπήκε με το δεξί και νίκησε τον ιωνικό με 3-0 με 8 νέους παίκτες. Με το ξεκίνημα του αγώνα ο Iωνικός προσπάθησε να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ και συγκεκριμένα στο πρώτο λεπτό ο Tουράν μετά από κάθετη μπαλιά που δέχτηκε βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ αλλά στο πλασέ που έκανε η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα της ΑΕΚ

Στη συνέχεια η ΑΕΚ κέρδισε ένα φάουλ έξω από την περιοχή του Iωνικού και από τη δεξιά πλευρά. Το χτύπησε ο Πάγκαλος και ο Λε Τα Λέκ πού βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή του Ιωνικού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά γράφοντας έτσι το 1-0. Σε συνέχεια ο Ιωνικός με αντεπιθέσεις προσπάθησε να ισοφάρισει σε δύο ευκαιρίες που είχε με τον Τουραν αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 33ο λεπτό ο Αμραμπατ περνώντας η μπάλα από το κέντρο ξεχύθηκε προς την εστία του Ιωνικού απειλητικά λίγο όμως έξω από την περιοχή τον ανέτρεψε από πίσω ο παίκτης του Ιωνικου romeo ο οποίος είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε αφήνοντας τον Ιωνικό με δέκα παίκτες.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν κατάφερε να βάλει δεύτερο γκολ. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου μπήκαν αλλαγή ο Τζουμπερ και ο Σιμάνσκι στη θέση των Τανκοβιτς και Γαλανοπούλου. Με την είσοδο του Ελβετού η ΑΕΚ ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και στο 62 λεπτό μετά από κάθετη μπαλιά του ο Αραούχο κέρδισε πέναλτι το οποίο το κτύπησε επιτυχώς ο Αμραμπατ και έγραψε το 2-0.

Η ΑΕΚ συνέχισε να επιτίθεται και στο 66 λεπτό ο Τσούμπερ μετά από δύο σουτ που είχε προσπαθήσει να βάλει γκολ, κατάφερε να το επιτύχει τελικώς με σουτ στη κλειστή γωνία του Κουτεσιωτη, πετυχένοντας το παρθενικό του γκολ με την ΑΕΚ γράφοντας έτσι το τελικό 3-0.

Η ΑΕΚ συνέχισε να επιτίθεται έχοντας τον έλεγχο του αγώνα αλλά παρότι είχε τρεις ευκαιρίες δεν κατάφερε να βάλει και τέταρτο γκολ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκαν στο γήπεδο ο Γκαρσία με τον Ανσαριφάρντ στη θέση του Μάνταλου και του Αραούχο, χωρίς όμως να αλλάζει κάτι στο παιχνίδι.

Από την ΑΕΚ εκτός από τους Τανκοβιτς και Χατζισαφί όλοι έπαιξα καλά με κορυφαίους τους Τσούμπερ, Αμραμπατ και Μάνταλο.
Γενικώς η ΑΕΚ έπαιξε καλά είχε καλή παρουσία στο γήπεδο και ικανοποίησε τους φιλάθλους της αφήνοντας καλές προοπτικές για την πορεία της στο πρωτάθλημα.