Αγχώδης πρόκριση, κέρδος οι νέοι Ι SERPICO

Πήρε γράφουν οι περισσότεροι τήν πρόκριση ό Ολυμπιακός. Αυτό το είδαμε , το ακούσαμε και στην τελική τό διαβάσαμε. Εγώ θά πω ότι σήμερα ο Ολυμπιακός δεν πήρε μόνον μία δύσκολη και αγχώδη πρόκριση. Πάντα κατά τήν προσωπική μου άποψη πήρε κέρδος δύο με τρεις παίκτες. Μία ενδεκάδα παντελώς άγνωστη μεταξύ τους, για πρώτη φορά νά παίζουν μαζί , ένα κράμα από παροπλισμένους καί παγκιτες παίκτες μαζί με τά καινούργια αποκτήματα. Από το ξεκίνημα αυτός ο νεοφερμένος Φαντικα πήρε πρωτοβουλίες καί μας συστήθηκε.
Δοκάρι για το ξεκίνημα καί γκολ στο 5′ λεπτό. Ο πιτσιρικάς Κιτσιος μπακ με ανεβάσματα , καλή τεχνική καί θράσος, ο Καντέ ήρεμος καί πιεστικός στα μαρκαρίσματα καί βέβαια ο περισσότερο έμπειρος Καρβάλιο πού πέρασε μπάλες, πήρε φάσεις επάνω του καί όπου χρειάστηκε έδειξε καλά τεχνικά χαρακτηριστικά. Δεξί Μπακ ο Βρουσαι, Σουρλής στα χαφ, . Όπου έχετε δεί ξανά αυτήν την ενδεκάδα νά μου το πείτε. Ο Παναιτωλικός πού λόγω απειρίας δεν μπήκε καλά στον αγώνα μπέρδεψε αγώνα πρωταθλήματος με αυτόν του κυπέλλου συν το αβαντάζ πρόκρισης πού ξέχασε ότι είχε.
Έδωσε χώρο στον Ολυμπιακό καί αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο γκολ. Ο Τζολακης καλός όπου χρειάστηκε, καί με σιγουριά ο Παπαδόπουλος με τόν Μπα. Γενικά το ματς κυλούσε στα μέτρα του Ολυμπιακού πού είχε τήν πρωτοβουλία προσπαθούσε νά κάνει δεύτερο γκολ για νά καθαρίσει το ματς αλλά κάπου στην τελική τά χαλαγε. Ο Ελ Αραμπι σάς έχω γράψει ότι όσο δεν ανανεώνει φαίνεται ανορεκτος.
Αυτό που θα ήταν σίγουρο είναι ότι όσο πέρναγε η ώρα η απόδοση τών περισσότερων παικτών του Ολυμπιακού ειδικά τών νέων θά έπεφτε . Η επιθυμία νά δείξουν πράγματα μέσα στον αγωνιστικό χώρο καί η απειρία έφεραν την κόπωση. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρτίνς βλέποντας νά αρχίζει η μηχανή νά ρεταρει κάνει αλλαγές. Φρεσκαρει χαφ, εξτρέμ, επίθεση.
Αλλά για νά μήν κουραζόμαστε αυτός πού θά κάνει τήν διαφορά για ένα ακόμα παιχνίδι είναι ο Μασούρας. Αυτό θά φανεί στα τελειώματα τού αγώνα όταν ο Παναιτωλικός στο 85′ με γκολ του Καρελη θά ξεράνει το Καραϊσκάκη καί νά φέρνει την πρόκριση στους Αγρινιώτες.1-1.
Πέντε αλλαγές έκανε ο Μαρτίνς αλλά μόνον ο Μασούρας έκανε την διαφορά. Οι υπόλοιποι απλά συμπλήρωναν την ενδεκάδα.
Στο 92′ γκολ ο Μασούρας και 2-1.  Στα ίσα το ματς. Απορώ γιατί παίζουν μπάλα ακόμα στον Ολυμπιακό ο Κουντε, ο Λόπεζ, ο Ανδρούτσος. Φρεσκαδουρα μπήκανε στο χορτάρι καί ατσαλακωτοι το τελείωσαν. Αποβολή για τόν Παναιτωλικό στην παράταση καί πλέον το μάτς γέρνει στους ερυθρόλευκους.
Πάλι ο Μασούρας στο 115′ θά δώσει τήν πρόκριση με γκολ από σουτ. Θά έχουμε τήν ευκαιρία πιστεύω νά δούμε εάν κάποιοι από τους νέους παίκτες πού σήμερα έκαναν ντεμπούτο θα έχουν ανάλογη συνέχεια. Θέλουν χρόνο, δουλειά καί υπομονή. Σάν πρώτη εντύπωση όμως ήταν αρκετά θετική.