ΑΓΓΛΙΑ – ΔΑΝΙΑ 2-1 Διά χειρός Μακέλι Ι SERPICO

Σέ ένα ματς πού δεν δικαίωσε την μέχρι τώρα πορεία τών δύο ομάδων νά φτάσουν στα ημιτελικά τού θεσμού ή Αγγλία πήρε το εισιτήριο για τόν τελικό απέναντι στην Ιταλία. Χρειάστηκε να επέμβει ό χειρουργός Ολλανδός ρέφερι Μακέλι στην παράταση έτσι ώστε ή Αγγλία νά κερδίσει πέναλτι εφεύρεση καί νά πάρει τόν αγώνα.

Όχι ή Δανία δεν ήταν καλύτερη σάν ομάδα καί δεν ευχαρίστησε τον κόσμο για τήν γενικότερη εμφάνιση της σέ αυτόν τον αγώνα. Φάνηκε φόβικη καί άτολμη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Το ματς έτσι όπως τσούλαγε θά πήγαινε στα πέναλτι καί εκεί οι Δανοί είχαν έναν πολύ σταθερό και ικανό πορτιέρο τόν Σμάιχελ καί οι Άγγλοι έναν Πικφορντ πού από την αρχή έκανε τήν μία μαλακια πίσω από την άλλη δείχνοντας ότι για το σημερινό παιχνίδι ήταν ασταθής.

Κάτι τέτοιο φαίνεται ότι διαπίστωσε καί ο διαιτητής καί είπε νά δώσει το εισιτήριο στους λίγο καλύτερους οικοδεσπότες Άγγλους. Για τόν αγώνα πού είδατε καί εσείς οι Άγγλοι μπήκαν δυνατά καί φουριοζοι , παταγαν καλύτερα στο τερέν αλλά σιγά σιγά οι Δανοί βγήκαν από το καβούκι τους πήραν μέτρα καί Λίγο την μπάλα στα πόδια τους καί από ένα στημένο προηγήθηκαν με τόν Νταμσγκαρντ. Οι Άγγλοι έφτιαχναν κάποιες καλές φάσεις αλλά στα τελειώματα τά έκαναν μούσκεμα. Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήρθε στα ίσια με αυτογκόλ τού Δανού Καιερ. 1-1.

Είπαμε ότι μπορεί νά είχαν έλεγχο καί πρωτοβουλία οι Άγγλοι αλλά ειδικά προς τό τέλος θυμήθηκαν τήν τακτική τής σέντρας καί κούρασαν με φάσεις πού τελείωναν είτε πάνω στον Σμαιχελ είτε στο πουθενά. Εμένα προσωπικά δεν με ικανοποίησε τό παιχνίδι γενικότερα. Ανούσια πράγματα οι Άγγλοι στο περίμενε μήπως τούς πιάσουμε κορόιδο οι Δανοί και κάπως έτσι θά πηγαίναμε στα πέναλτι εάν ό διαιτητής δεν ανακάλυπτε πέναλτι για γέλια. Εκτέλεση ό Κέιν σέ διπλό χρόνο καί 2-1. Οι Δανοί στο σπίτι τού και οι Άγγλοι στον τελικό!