Αλέξ Ντισάσι ο ισορροπιστής!

Ο Άξελ Ντισάσι χάρισε στην Τσέλσι και τον Μαουρίτσιο Ποκετίνο έναν βαθμό απέναντι στη Λίβερπουλ στο πρώτο του παιχνίδι στην Premier League .

Η Λίβερπουλ είχε την ευκαιρία να προηγηθεί με τον Σαλάχ στο 12ο λεπτό όταν ο Αιγύπτιος έστειλε την μπάλα στο Δέλτα του Νείλου, αλλά λίγα λεπτά αργότερα στο 18ο ο ίδιος έκοψε στα δύο την άμυνα της Τσέλσι σαν άλλος Μωυσής σερβίροντας την στο πιάτο του Ντίαζ με τον Κολομβιανό να βάζει μπροστά τους REDS. O Σαλάχ είχε την ευκαιρία να κάνει το 0-2 όταν μετά από μία εκπληκτική κάθετη του Alexander-Arnold, βγήκε στην πλάτη των αμυντικών της Τσέλσι αλλά οι βαρίστες έσβησαν τις όποιες ελπίδες των REDS για ένα σκορ ασφαλείας για το α ημίχρονο.

Η Τσέλσι όμως βρήκε τρόπο να αντιδράσει στο παιχνίδι στο 36ο λεπτό μέσω του Ντισάσι. Η νέα μεταγραφή θύμησε λίγο Ντιντιέ Ντρογμπά με εκπληκτικό ένστικτο επιθετικού, όταν μέσα από την περιοχή αντέδρασε πρώτος απο την κεφαλιά-γέμισμα του Ben Chilwell στέλνωντας την μπάλα στο μπακλαβωτό, νικώντας τον Alisson.

Ένα λεπτό αργότερα, η Τσέλσι έχασε και ένα δεύτερο γκολ από ένα οφσάιντ του VAR. Ο Chilwell έκλεψε πίσω από την αμυντική γραμμή της Λίβερπουλ πολύ γρήγορα πριν χορέψει γύρω από τον Alisson και εκτελέσει σε κενή εστία, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την κυριαρχία τους στη συνέχεια, οδηγώντας στο ημίχρονο, με τον Τζάκσον να πυροβολεί στα περιστέρια μια εξαιρετική πάσα πάρε βάλε του Τζέιμς, στέλνοντας την μπάλα αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο με ένα πλασέ-σουτ του Βαντάικ που έξυσε το δοκάρι , αλλά και μια κεφαλιά του Ντίαζ που παραλίγο να κάνει το 2-1 αλλά η Τσέλσι ήταν αυτή που θα δημιουργούσε την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο 53ο λεπτό. Μια εκπληκτική κίνηση από τα δεξιά προς τα αριστερά με τον Φερνάντεζ να βγάζει τον Τσίλγουελ φάτσα με το τέρμα στα αριστερά της περιοχής με τον τελευταίο να σουτάρει προς την εστία και τον Alisson να σώζει σε κόρνερ.

Ο Alisson το πρόσωπο της Λίβερπουλ στο χθεσινό παιχνίδι για ακόμα μία φορά στο 70ο λεπτό, διάβασε και πάλι καλά την φάση σώζοντας την Λίβερπουλ από μία ολέθρια ανατροπή σώζοντας την εστία του απο σουτ του Τζάκσον μέσα απο την περιοχή.

Στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι ο Νούνιεζ θα έφτανε μια ανάσα από το νικητήριο γκολ αλλά μία κόντρα στο σουτ του έστειλε την μπάλα κόρνερ. Το ματς θα κλέισει με τον εκπληκτικό Τζάκσον να κάνει πάλι μία κούρσα σαν άλλος Σπύρος Λούης αλλά ο Μούντριχ δεν μπόρεσε να μπεί με την μπάλα στα δίχτυα, έχασε την φάση και στο γύρισμα της μπάλας μέσα στην περιοχή απλά κατέληξε σε ένα τσαφ για την παπαλάμπρενα.