Αλλαγές και κόσμος εφεραν την ολική επαναφορά!|Jago 1914!

Στο Κλεάνθης Βικελιδης προτελευταια αγωνιστική των πλέι οφ παίχτηκε το πιο συναρπαστικό παιχνίδι των φετινών πλέι οφ και σίγουρα ένα από τα καλύτερα που έχουν παιχτεί ποτέ σε τέτοιο επίπεδο, με τις δύο ομάδες να ήταν αντιμέτωπες για την εξασφάλιση ενός ευρώπαικου εισιτηριου.

Και οι δύο ομαδες με νίκη εξασφάλιζαν την ευρωπαϊκή έξοδο, ενώ με ισοπαλία η ομάδα του ΑΡΗ κρατούσε τις τύχες στα χέρια της στον τελευταιο αγώνα, όπου με νίκη εξασφάλιζε την θέση αυτός.

Παρόλο που την πίεση για το αποτέλεσμα την είχε κυρίως η ΑΕΚ, έδειξε να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι κυκλοφοροντας την μπαλα ενώ ο ΑΡΗΣ έδειχνε μουδιασμενος στον τομέα της αναπτύξης ψαχνοντας να βρει τα πατήματα του. Μετά από λάθος στον χώρο του κέντρου από τον Ιτουρμπε στην εξέλιξη της φάσης ο Λιβαι Γκαρσία βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μεσα στην μικρή περιοχή αλλά αστόχησε. Οι γηπεδούχοι αυτό που είχαν να παρουσιάσουν ήταν μια φάση στο τέλος του ημιχρόνου, όπου το σουτ του Ιτουρμπε μεσα από την περιοχή και πλάγια τρανταξε το οριζόντιο δοκαρι της εστίας του Τσιντωντα. Το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να σκοράρουν.

Μόλις στα πρώτα λεπτά του δευτερου ημιχρονου η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Λιβαι μετά από ωραία μπαλιά του Χατζησαφι, ενώ οι γηπεδούχοι διαμαρτυθηκαν έντονα για επιθετικό φάουλ πάνω στον Εμπακατα. Σαν να μην έφτανε αυτό σε διάστημα πέντε λεπτών ο Λιβαι ξαναχτύπησε αυτήν την φορά μέτα από πάσα του Τσουμπερ κάνοντας το 0-2 για την ομάδα του. Η ομάδα του ΑΡΗ φαίνονταν εγκλωβισμένη σε ένα παιχνίδι με πολλές λάθος μεταβιβάσεις. Ο Μπουργος προχωρησε άμεσα σε κινήσεις να τονώσει την επιθετικοτητα της ομάδα του. Στο 78ο λεπτό μια από τις αλλαγές του ο Παλμα,μέτα από προσωπική ενέργεια έκανε την κίνηση διαγώνια στην μεγάλη περιοχή βάζοντας ένα πολύ όμορφο γκολ. Το γκολ αυτό έδειξε να αφυπνίζει τους γηπεδούχους πιέζοντας σε όλους τους χώρους δίνοντας την αίσθηση ότι η ισοφάριση είναι θέμα χρονου. Μπορεί στην φάση του 84ου λεπτού ο Στανκοβιτς να έσωσε την ομάδα του από την κεφάλια του Φαμπιανο, ένα λεπτό αργότερα όμως παρόλο που και παλι σε πρώτο χρόνο αντέδρασε σωστά, ο Μαντσινι εξ επαφής έφερε το μάτς στα ίσια. Η ομάδα του ΑΡΗ έδειχνε να μην αρκείται στην ισοπαλία παρόλο που βρέθηκε με την πλάτη στον τοιχο. Στο 92ο λεπτό μετα από εκπληκτική ενέργεια και χάρις στην επίμονη του Καμαρα, η μπαλα είχε τελικό αποδεκτή την Μάτεο Γκαρσία με την μπάλα στο σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πεναλντυ να βρίσκει στο δοκάρι, τελικά όμως πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ολοκληρωνοντας μια επική ανατροπή για τον ΑΡΗ όπου του έδωσε το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Σίγουρα καλύτερος παίχτης για τους νικητές η μία από τις αλλαγές ο Παλμα, όπου εκει όπου όλοι έδειχναν να έχουν αποδεχτεί το αποτέλεσμα, αυτός με μια προσωπική ενέργεια έβαλε ξανά τον ΑΡΗ στο παιχνίδι και γενικά έδωσε ενέργεια και επιθετικοτητα στην ομάδα του. Αδύναμος κρίκος ο Εμπακατα όπου έχασε τον Λιβαι  πολλές φορες όσο και στην φάση του γκολ, ενώ δεν είχε και τις ανάλογες βοήθειες αμυντικά από τον Ιτουρμπε.

Νίκησε γιατί έστω και αργά στο παιχνίδι έδειξε να αφυπνίζετε σαν σύνολο, ειδικά μετά τις αλλαγές, παιρνοντας μεγάλη ωθηση από την έδρα του, όπου πραγματικά μετά το γκολ του Παλμα το γήπεδο κατηφοριζε, με μια ΑΕΚ να δείχνει να τα έχει χαμένα παρόλο του έμπειρους  παίχτες που διαθετει στο ροστερ. Ειναι αυτο που λέμε καμμια φορά στον αθλητισμό ότι τα συστήματα και η λογική μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα, καθώς μετρησε η καρδιά και ψυχή που άφησαν οι παίχτες του ΑΡΗ στο γήπεδο τα τελευταία είκοσι λεπτά μέσα σε μια εκρηκτική ατμόσφαιρα.

Μία μαγική βραδιά για την ομάδα του ΑΡΗ όπου εξασφάλισε για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά μια θέση σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, κανοντας τον τελευταίο αγώνα με τον ΠΑΣ τυπική διαδικασία αν και διακυβεύεται η θέση του στην τελική κατάταξη όπου με νίκη πόλυ πιθανο να τερματίσει τρίτος ή ακόμα και δεύτερος σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας.

Από τα παιχνίδια σίγουρα που θα μεινουν χαραγμένα στην μνήμη του κόσμου της ομάδας, ειδικά λόγω της δραματικής εξέλιξης που τελικά ήταν υπέρ του ΑΡΗ κάτι που συνήθιζε να γίνεται το αντίθετο ειδικά όταν διακυβευονταν κάποιος στόχος, αφήνοντας παντα μια αίσθηση πικρίας και πολλες φορές βυθίζοντας την ομάδα στην εσωστρέφεια με καταστροφικες συνεπείες. Νίκη μεγάλης σημασίας για τον τρόπο που ήρθε δείχνοντας μια ηλιαχτίδα ότι κάτι πάει να αλλάξει στον ποδοσφαιρικό ΑΡΗ στο θέμα της νοοτροπίας και  της κακής διαχείρισης κρίσιμων παιχνιδιών.