ΑΛΜΠΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 80-99 ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ…DRAZEN

Νίκη για τον Ολυμπιακό μέσα στην Γερμανία και μάλιστα με άνεση και όμορφο μπάσκετ. Απέναντι στην φορμαρισμένη Άλμπα , επέβαλε τους δικούς του κανόνες και έφτασε τις 4 νίκες στην διοργάνωση .Μετά από καιρό η ομάδα -στα τρία τελευταία ματς- βγάζει υγειά, παίζει κατά διαστήματα καλό μπάσκετ και συνάμα κερδίζει τουλάχιστον δυο παίχτες σε κάθε ματς με την απόδοση τους.

Αδίκησε ίσως τον εαυτό του ο Ολυμπιακός στο ματς του Μονάχου απέναντι στην σαφώς πιο ποιοτική Μπάγερν -σε σύγκριση με την Άλμπα-και άφησε να του ξεφύγει ένα διπλό που δεν θα κάνουν αρκετές ομάδες της φετινής διοργάνωσης. Πάμε να δούμε αναλυτικά πως κύλισε το παιχνίδι που ουσιαστικά ήταν ένας μονόλογος για τον Ολυμπιακό.

Από τα καλύτερα δεκάλεπτα του φετινού Ολυμπιακού όπου σε άμυνα και επίθεση ήταν σοβαρός και αποτελεσματικός. Οι 30 πόντοι στην επίθεση δείχνουν ότι λειτούργησε άψογα , με τον Ρούμπιτ να αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη. Ο Πρίντεζης -μακράν ο καλύτερος παίχτης των ερυθρόλευκων τον τελευταίο μήνα- ουσιαστικά έχτισε την διψήφια διαφορά της περιόδου (17-30).

Στο ίδιο μοτίβο και η δεύτερη περίοδος με τους Γερμανούς να αντιδρούν κάπως στο τελευταίο 3λπετο και να κλείνουν την διαφορά όπου έφτασε έως και του 22 πόντους υπέρ του Ολυμπιακού. (38-55 το ημίχρονο).

Εκπληκτικά ποσοστά για τους ερυθρόλευκους όπου έκλεισαν το πρώτο 20λεπτο με 75% στα δίποντα , 50% τρίποντα αλλά και 13 ασίστ. Παπανικολάου και Πρίντεζης ξεχώρισαν επιθετικά ενώ ο Ρότσεστι είχε μέχρι εκείνο το σημείο 5 ασίστ αποδεικνύοντας ότι έχει αλλάξει κάπως την λειτουργία στην επίθεση της ομάδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε έως τους 26 πόντους με τον Ρούμπιτ να συνεχίζει να πραγματοποιεί εξαιρετικό παιχνίδι. Από κοντά οργανωτικά και εκτελεστικά ο Κόνιαρης όπου δείχνει την διάθεση να αποτελέσει σημαντικό παράγοντα για την πορεία της ομάδας. Η περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά 57-76.

Η τελευταία περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστική με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το μεγάλο προβάδισμα και μάλιστα πάρα έναν πόντο θα πετύχαινε και κατοστάρα θυμίζοντας την προ-τριετίας ομάδα που το κατάφερνε συχνά. Τελικό σκορ 80-99.

Στα στατιστικά του αγώνα οι ερυθρόλευκοι τελείωσαν με 58% στα δίποντα και 52% στα τρίποντα το ματς. Στα αξιοσημείωτα οι 23 ασίστ και τα μόλις 7 λάθη που είχε ο Ολυμπιακός. Ατομικά ξεχώρισαν ο Ρούμπιτ με 16 πόντους , ο Πρίντεζης με 15 αλλά και οι Παπανικολάου και Πολ με 11 έκαστος. Για την Άλμπα ξεχώρισαν κυρίως επιθετικά οι Έρικσον & Μέισον με 16 πόντους και 15 αντίστοιχα.

Μια νίκη που αποτελεί δήλωση για την συνέχεια και δείχνει ότι οι καλές εμφανίσεις των δυο προηγουμένων αγώνων έχουν συνέχεια. Φως στο τούνελ για τον Ολυμπιακό που πλέον καλείται να πατήσει στην εμφάνιση αρχικά και μετέπειτα στο αποτέλεσμα και να συνεχίσει. Με κάτι λιγότερο από το ένα τρίτο των αγώνων της κανονικής περιόδου δεν έχει αποκλειστεί και δεν προκριθεί κανείς.

Πέρασε πολλά ο Ολυμπιακός και πλέον δείχνει να έχει βρει τον δρόμο προς την κανονικότητα και να παίζει κάθε παιχνίδι για την νίκη. Επόμενος αγώνας με ένα δύσκολο αντίπαλο την Αρμάνι στο ΣΕΦ.

Ο κόσμος όπου φέτος δεν έχει δείξει ότι είναι δίπλα στην ομάδα καλείται και αυτός με την σειρά του να δώσει ψήφο εμπιστοσύνης και με την παρουσία του να βοηθήσει σε μια σημαντική νίκη απέναντι σε ένα αντίπαλο 8άδας.