Άλωσε την Τρίπολη με γκολ καί θέαμα. SERPICO

Ασταμάτητος και με πολύ καλή εμφάνιση πέρασε ό Ολυμπιακός από την Τρίπολη. Κανένα σημάδι κούρασης , ούτε από το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι μέσα σέ οκτώ ημέρες , ούτε εκτός έδρας ματς , τίποτα δεν πήρε χαμπάρι ή ομάδα του Μαρτίνς.

Βλέποντας όμως συνολικά όλα τά παιχνίδια μέχρι καί σήμερα μόνο τυχαίο δεν είναι ότι Ολυμπιακός, καί ΠΑΟΚ, έχουν δίκαια ξεχωρίσει και έχουμε ένα πρωτάθλημα μόνον για δύο. Όχι φίλοι μου δεν είναι τυχαίο. Έχουν μεγάλη διαφορά σέ υλικό και ποιότητα παικτών. Ό Ολυμπιακός βέβαια θά μπορούσε άνετα να έχει μια διαφορά 3-4 εάν δεν σκονταφτε σέ ματς πού είχε στο χέρι του.

Απαλλαγμένος σήμερα ό Ολυμπιακός από το άγχος τής Ευρώπης μπήκε καταπληκτικά στον αγώνα με όρεξη για καλή μπάλα και νά καθαρίσει από νωρίς. Μέσα σέ 10″ μόλις λεπτά έκανε το σκορ 2-0 καί έστειλε τόν Αστέρα Τρίπολης στο καναβάτσο.

Υπήρχαν στιγμές πού χάθηκε ή μπάλα με ωραίες συνεργασίες καί συνδυασμούς. Δεν έπαιρνε ανάσα ό Αστέρας. Ένα κυριολεκτικά δολοφονικό τάκλιν του Πασαλίδη επάνω στον Γκιγιερμε φέρνει Κόκκινη κάρτα καί τούς γηπεδούχους με δέκα παίκτες.

Πολυβόλο ο Ολυμπιακός συνεχίζει τόν ξέφρενο Ρυθμό καί κάνει το ματς μονόλογο. Από άμυνα, κέντρο, καί επίθεση , όλοι με Φουλ τά γκάζια . Με ένα πρώτο ημίχρονο στο 0-4 πιστεύεις ότι ό ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ θά κατεβάσει ταχύτητα καί λογικά θα πάει σέ ήρεμο τέμπο. Λάθος . Μπαίνει αφηνιασμενος καί ξανατρεχει το παιχνίδι, κάνοντας τόν Αστέρα σάκο του μποξ. Η μία ευκαιρία πίσω από την άλλη.

Έχει βέβαια βγεί τραυματίας ό Ποντενσε , αλλά σήμερα οποίος μπαίνει στην ενδεκάδα σάν αλλαγή γίνεται ό καλύτερος. Έτσι λοιπόν ό Μασούρας με δύο γκολ καί ό Ελ Αραμπι άλλα δύο καί με επιτέλους ένα τέλειο τελείωμα τού Ποτενσε ό Ολυμπιακός κέρασε πέντε γκολ τόν Αστέρα καί παράλληλα παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο πέρασε καί από αυτό το μπλόκο . Δεν μπορεί όμως να μείνει στο αγώνα αυτό γιατί έχει αλλά δύο παιχνίδια μέσα στην εβδομάδα πού θέλουν πολύ προσοχή.