ΑΜΥΝΑ ΑΠΟ ΑΤΣΑΛΙ , ΕΠΙΘΕΣΗ ΜΕ ΜΥΑΛΟ…DRAZEN

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΜΠΑΓΕΡΝ 83-76

Στο καλύτερο φετινό παιχνίδι του , ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη κόντρα σε μια φορμαρισμένη και αποφασισμένη για το διπλό Μπάγερν. Σήμερα τα έκαναν όλα οι πράσινοι και τα έκαναν σωστά. Από το πρώτο δεκάλεπτο μπήκαν δυνατά στην άμυνα και ο αντίπαλος δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 18-13 υπέρ των πρασίνων.

Η Μπάγερν έβαλε 8 από τους 13 πόντους της περιόδου μόνο με βολές και στο τελευταίο πεντάλεπτο σκόραρε μόλις 3. Άμυνα πάνω στην μπάλα, άμυνα στα 3/4 του γηπέδου και ένας Παπαγιάννης φόβητρο στην ρακέτα. Ο coach Βόβορας ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Καλαϊτζάκη και Μπέντιλ το ματς κάνοντας την έκπληξη. Ήθελε να εκμεταλλευτεί τα μακριά χέρια των δυο παιχτών που μαζί με τους Παπαπέτρου και Σαντ Ρος δυσκόλευαν κάθε πάσα των Γερμανών.

Στην άλλη πλευρά του παρκέ, ο Παναθηναϊκός έπαιζε μυαλωμένα , κυρίως με πάσες πάνω από την στεφάνη στον Παπαγιάννη αλλά και στα σουτ τριών πόντων ήταν σχετικά εύστοχος. Ο Τρινκέρι επέλεξε να δώσει όπως όλες οι ομάδες το σουτ στον Σαντ Ρος,  όμως σήμερα ο Κουβανός δεν τον δικαίωσε και ευστόχησε μάλιστα σε 3 από τα 6 τρίποντα που επιχείρησε. Χαρακτηριστικό του επιθετικού πλουραλισμού των πράσινων και του ανοίγματος του rotation από τον Βόβορα , είναι ότι στα 13 πρώτα λεπτά είχαν σκοράρει 10 παίχτες του τριφυλλιού.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πήραν έξυπνα και γρήγορα από το Παναθηναϊκό τα ομαδικά φάουλ , πήγαν γρήγορα στις βολές και το τριφύλλι δεν μπόρεσε να παίξει άμυνα με την ίδια ένταση. Μεγάλη ζημία στο τρίτο δεκάλεπτο από τον Reynolds όπου μάλιστα στο πρώτο μέρος δεν είχε πετύχει πόντο. Βρήκε κουρασμένο και μαγκωμένο λόγω των ομαδικών φάουλ τον Παπαγιάννη και κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Σκληρό ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να κάνει σωστή διαχείριση των φάουλ ,να βγάζει καλές άμυνες και να βρίσκει μεγάλα σουτ από τον Νέντοβιτς αλλά και τον Παπαπέτρου. Η Μπαγέρν επιθετικά είχε σε καλή μέρα και σήμερα τον Lucic-τελείωσε το ματς με 20 πόντους- .Ο Baldwin ήταν νευρικός και τελείωσε με 7 λάθη και αρκετά άστοχα σουτ και περισσότερο μπέρδεψε την καλοδουλεμένη ομάδα των φιλοξενούμενων.

Πολυτιμότερος για τους πράσινους σήμερα ο Σαντ Ρος. Έκανε τα πάντα στο παρκέ και δείχνει να αποτελεί παράγοντα του παιχνιδιού του Παναθηναϊκού κυρίως με την άμυνα του αλλά και με το ποσοστό ευστοχίας του από το τρίποντο. Σήμερα είχε 14 πόντους , με 7 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 4 κλεψίματα σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από κοντά ο Νέντοβιτς με 17 πόντους όπου με δικά του καλάθια καθάρισε το παιχνίδι. Θετικός ο Παπαπέτρου στο 30λεπτο που έπαιξε σήμερα , σημείωσε 12 πόντους ενώ και ο Παπαγιάννης όπου συνεχίζει τη ανοδική του πορεία, πρόσθεσε επίσης 12 πόντους. Σημαντικά τα 9 λεπτά που αγωνίστηκε ο Καλαϊτζάκης , καθώς προσθέτει ένα ακόμα γρανάζι στην ομάδα του Παναθηναϊκού.

Οι νίκες φέρνουν ηρεμία. Στο 3-6 το ρεκόρ του Παναθηναϊκού που σήμερα έχει κάθε λόγο να χαμογελά και λόγω της εμφάνισης που πραγματοποίησε.