ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΔΙΠΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΙΛΑΝΟ…DRAZEN

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 77-80

Σπουδαίο διπλό για τον Παναθηναϊκό και ακόμα σπουδαιότερος ο τρόπος ο οποίος ήρθε η νίκη. Ανατροπή δεδομένων στο δεύτερο ημίχρονο για τους πράσινους όπου επέστρεψαν από το -12 και την κακή εμφάνιση των δυο πρώτων δεκαλέπτων. Κατάθεση ψυχής στο τελευταίο πεντάλεπτο , έκλεισαν τα ατού των γηπεδούχων και βρήκαν επιτέλους μεγάλα σουτ στην επίθεση.

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν πολύ εύκολα τον δρόμο στο καλάθι. Οι πράσινοι δεν πληγώθηκαν από το τρίποντο σε αυτό το ματς αλλά από τις εύκολες διεισδύσεις των περιφερειακών της Αρμάνι. Κολακευτικό το -4 του πρώτου δεκαλέπτου κυρίως λόγω των ατομικών ενεργειών των πρασίνων στην επίθεση.

Κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο , οργανωτικά ήταν σαν μην είχε playmaker ο Παναθηναϊκός και πολύ εύκολα η Αρμάνι έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 42-30 . Πολλά λάθη στην επίθεση , δεν υπήρχε ένα σύστημα να βγει ένα εύκολο σουτ. Οι 12 πόντοι στο δεκάλεπτο αποδεικνύουν τα παραπάνω.

Κάπου εδώ ξυπνάει ο Παναθηναϊκός , βελτιώνει την άμυνα του και μπλοκάρει τα ατού ων γηπεδούχων. Στην επίθεση ξυπνάει και ο Μακ όπου βοηθάει στην οργάνωση ενώ σημαντική και η είσοδος του Μποχώριδη .Ο Έλληνας γκαρντ βοήθησε πάρα πολύ στην άμυνα ενώ πήρε και σουτ που βοήθησαν ψυχολογικά την ομάδα.

Μήτογλου και Ουάιτ γέμιζαν την ρακέτα και ουσιαστικά κράτησαν όρθιο τον Παναθηναϊκό. Ο Ουάιτ τελείωσε το ματς με 9 πόντους αλλά και 10 ριμπάουντ ενώ ο Μήτογλου είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Παπαπέτρου των 33 λεπτών πήρε το τρίποντο που βοήθησε τον Παναθηναϊκό να προσπεράσει στο σκορ .Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού τελείωσε με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ το παιχνίδι. Ο Παπαγιάννης για ένα ακόμα ματς ήταν θετικός για όσο αγωνίστηκε.

Η ευχή και κατάρα του Παναθηναϊκού είναι ο υπερ-ταλαντούχος Νέντοβιτς. Σήμερα έδειξε στο τέλος την κλάση του. Πρόλαβε και σκόραρε 16 πόντους με μεγάλα σουτ. Έχει τη ικανότητα να κερδίζει εύκολα φάουλ από τους αντιπάλους και πάντα ο Παναθηναϊκός να έχει στα σημαντικά σημεία του παιχνιδιού το μπόνους στις βολές.

Τέλος καλό , όλα καλά και με το διπλό για το τριφύλλι. Οδηγός το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό όπου μέσα από διάφορα σχήματα βρήκε λύσεις έπαιξε με μυαλό και κυρίως χωρίς λάθη. Θέλει επειγόντως άσσο .Μένει στην διάρκεια του ματς πίσω στο σκορ από τα λάθη του κυρίως και μετά τρέχει να προλάβει ότι μπορεί. Σήμερα το κατάφερε.

Στο 4-7 το ρεκόρ πλέον , τα χαμόγελα επιστρέφουν και έδειξε ότι και μακριά από το Ο.Α.Κ.Α. μπορεί να μαζεύει νίκες. Η συνέχεια στο παρκέ.