ΑΝΕΤΟΣ ΚΑΙ ΩΡΑΙΟΣ… | DRAZEN

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΜΑΚΑΜΠΙ   81-63

Νίκη για τον Παναθηναϊκό , η 10η στη διοργάνωση και παρόλο που καρδιοχτύπησε για ένα δεκάλεπτο σήμερα , ήταν ανώτερος από την Μακάμπι και δίκαια πήρε τη νίκη.

Με όπλο την άμυνα του πρώτου και του τελευταίου δεκαλέπτου αλλά και τον επιθετικό οίστρο του Παπαπέτρου έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε το καλύτερο του δεκάλεπτο φέτος στη διοργάνωση. Το 25-9 της πρώτης περιόδου ήταν αποτέλεσμα της εξαιρετικής του άμυνας πάνω στη μπάλα αλλά και της ενέργειας που έβγαλε στην επίθεση.

Ο White με τον Μήτογλου καθοδηγούσαν τους πράσινους ενώ ο Χεζόνια με τους 8 πόντους που πέτυχε ήταν μια απειλή που απασχολούσε την άμυνα της Μακάμπι.

Μελάνο σημείο τα 6 λάθη και μάλιστα δυο στην επαναφορά της μπάλας. Ο Μποχωρίδης νοικοκύρεψε το παιχνίδι της ομάδας στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να είναι περισσότερο εύστοχοι στα σουτ που επιχείρησαν .

Το τελικό 43-30 του ημιχρόνου καθρεφτίζει τη διαφορά που είχαν οι δυο ομάδες στο παρκέ. Βοήθησε και ο Μπέντιλ που είναι άψογος στις συνεργασίες του τόσο με τον Μήτογλου όσο και των White.

Χαμηλά και πάλι το τρίποντο αφού το πρώτο μέρος τελείωσε με ποσοστό 30% για τον Παναθηναϊκό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκε σκορ από το τρίποντο η Μακάμπι και μάλιστα γύρισε το ματς από το -16 στους 3 πόντους (58-55). Η περιφερειακή άμυνα του Παναθηναϊκού παρουσίασε άσχημη εικόνα και στην επίθεση τα περίμενε όλα από τον Παπαπέτρου.

Πέντε τρίποντα πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στη τρίτη περίοδο όπου σημείωσαν 25 πόντους.

Μπήκε δυνατά στην άμυνα ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα 9-0 σερί έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Μάλιστα δεν δέχτηκε καλάθι για ένα πεντάλεπτο.

Έπειτα πήρε μπρος ο αρχηγός του Παναθηναϊκού , με τον Παπαπέτρου να καθαρίζει το ματς τελειώνοντας με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4/6 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός δέχτηκε μόλις 8 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ να είναι 23-8.

Τελικά ο Μήτογλου αποδίδει καλύτερα στη θέση 5 και ο White στη θέση 3 παρά τις συζητήσεις και τις όποιες γκρίνιες. Τους συμπληρώνει υπέροχα ο Μπέντιλ και παρέα με τον καλό σήμερα στην άμυνα Χεζόνια φτιάχνουν ένα ωραίο αμυντικό σύνολο.

Εξαιρετικός Μήτολγου λοιπόν τελείωσε το ματς με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ παίχτης κλειδί αποδείχθηκε ο White με τους 15 πόντους αλλά και τα 7 ριμπάουντ που μάζεψε .

Ο Χεζόνια σημείωσε στους 12 πόντους , με 5 ριμπάουντ , 3 κλεψίματα σε 23 λεπτά συμμετοχής. Αξιοσημείωτο στατιστικό είναι ότι ο Παναθηναϊκός είχε 11 κλεψίματα.

Εν κατακλείδι οι πράσινοι βγάζουν ενέργεια , έχουν όρεξη να παλέψουν τα ματς που απομένουν και πλέον μένει να δούμε και στο παρκέ το αναμενόμενο δίδυμο Νέντοβιτς-Χεζόνια.

Στο 10-17 το ρεκόρ του Παναθηναϊκού όπου το επόμενο ματς είναι εντός έδρας και έχει ευκαιρία για νέα νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.