Ανοιχτοί λογαριασμοί στον επαναληπτικό, γκολάρα ο Βλάχοβιτς.

Ένα γκολ του Ντούσαν Βλάχοβιτς στο ντεμπούτο του στο Champions League δεν ήταν αρκετό για τη Γιουβέντους για να πάρει το προβάδισμα στη φάση των “16” με τη Βιγιαρεάλ, καθώς ένα γκολ του Ντάνι Παρέχο στο δεύτερο ημίχρονο επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάνε στη ρεβάνς με τα πράγματα στα ίσα.

Η Γιουβέντους πέτυχε το εναρκτήριο γκολ μέσα σε 32 δευτερόλεπτα, αλλά η προσπάθειά της να κρατήσει αυτό το προβάδισμα για τα υπόλοιπα 89 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αποδείχθηκε μάλλον, ανόητη ιδέα. Ο Μαξ Αλέγκρι τιμωρήθηκε για αυτή την αρνητική τακτική στο 66ο λεπτό, όταν ο Παρέχο έκλεψε την μπάλα και αμαρκάριστος έκανε το 1-1.

Τα πράγματα έδειχναν καλά για τη Γιούβε όταν ο Βλάχοβιτς άνοιξε το σκορ με θεαματικό τρόπο πολύ νωρίς. Ο Σέρβος ποδοσφαιριστής έβγαλε με το στήθος μια μακρινή μπαλιά από τον Ντανίλο και με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα απέναντι από την εστία και στην κάτω γωνία των διχτύων.

Από εκεί και πέρα η Βιγιαρεάλ, όπως αναμενόταν, κυριάρχησε στην κατοχή της μπάλας και παραλίγο να κάνει το γκολ με φάσεις στο 12ο και 15ο λεπτό.

Την πρώτη φορά που οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να μπουν πίσω από την άμυνα ”πούλμαν” της Γιούβε, η μπάλα έπεσε στον Τζιοβάνι Λο Σέλσο γύρω από το σημείο του πέναλτι, αλλά δεν μπόρεσε να την κατευθύνει προς το τέρμα με ένα άγριο αριστερό σουτ. Τρία λεπτά αργότερα ήταν ο Arnaut Danjuma αυτός που είχε ένα χτύπημα προς το τέρμα – η τολμηρή του προσπάθεια με το πίσω μέρος του κεφαλιού του σώθηκε καλά από τον Wojciech Szczesny.

Μετά από αυτές τις δύο φάσεις, η La Vecchia Signora άρχισε να προσπαθεί να κάνει φάσεις στο παιχνίδι. Το φανταστικό παιχνίδι του Βλάχοβιτς στο κράτημα ήταν το κλειδί σε αυτό, με τον Σέρβο να εκφοβίζει τόσο τον Raul Albiol όσο και τον Pau Torres καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η Γιούβε έχασε μια καλή ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμά της. Ο Άλβαρο Μοράτα σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, αφού βρέθηκε στην αριστερή πλευρά της περιοχής του πέναλτι από τον Weston McKennie.

Η La Vecchia Signora έδειχνε να έχει τον έλεγχο και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Παραλίγο να ανταμειφθεί για αυτό το καλό διάστημα, αλλά ο Μοράτα για άλλη μια φορά δεν βρήκε στόχο αφού βρέθηκε από τον McKennie στα αριστερά της περιοχής.

Στη συνέχεια η Βιγιαρεάλ έκανε τη Γιουβέντους -κυρίως τον Μοράτα- να πληρώσει για τις χαμένες ευκαιρίες στο 66ο λεπτό.

Το γκολ ήρθε από τον Dani Parejo, ο οποίος έτρεξε στην πλάτη του Adrien Rabiot (συνήθως κοιμάται) για να πιάσει την πάσα του Etienne Capoue και να στείλει με βολέ στην εστία της Γιούβε.

Ο Rabiot πρωταγωνίστηκε και πάλι δέκα λεπτά αργότερα, κερδίζοντας ως εκ θαύματος την παραμονή του στο ματς, αποφέυγοντας την απευθείας κόκκινη για ένα μαρκάρισμα για ”φυλακή”. Μόνο ο Θεός του VAR ξέρει πώς γλίτωσε μόνο με μια κίτρινη κάρτα, πολύ περισσότερο δε μόνο ο Θεός ξέρει πώς ξεκινάει στην αρχική 11αδα της Γιούβε κάθε εβδομάδα.

Θα περίμενε κανείς ότι η Γιουβέντους θα έβγαινε με όλα τα όπλα της στο τελευταίο 15λεπτο, με τον Βλάχοβιτς να φτάνει κοντά στο γκολ στο 85ο λεπτό. Το σουτ του επιθετικού έξω από την περιοχή του πέναλτι, δεν τελεσφώρησε μιας και ο Τζερόνιμο Ρούλι απέκρουσε εξαιρετικά το σουτ του Σέρβου.